książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , kolekcje
Okres historyczny XIX wiek
Mundur na pocztówce + Mundur Polski 1797-1815 część 2 (90 pocztówek; seria 11-20; pocztówki nr 91-180)

Mundur na pocztówce + Mundur Polski 1797-1815 część 2 (90 pocztówek; seria 11-20; pocztówki nr 91-180)

Chojnacki W. Karabela D. Chojnacka
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-61229-08-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 152
Wymiary: 210 x 300

Dostępność: Na półce

210.00 zł


Co ma mundur do pocztówki? Jakie uniformy polskich żołnierzy epoki napoleońskiej pokazywano na pocztówkach wydawanych w Europie? Kim byli ludzie, którzy je malowali i wydawali? Dlaczego niektóre z nich osiągają dziś tak wysokie ceny lub są nie do zdobycia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaj w naszej najnowszej publikacji. Zarówno doświadczeni kolekcjonerzy jak i osoby pierwszy raz stykające się z tą tematyką znajdą tu coś dla siebie.

Filokartystyka to jedna z dziedzin popularnego na całym świecie kolekcjonerstwa. Dotyczy zbierania pocztówek zarówno tych z obiegu pocztowego jak i bez obiegu. Czyste egzemplarze, nie zapisane i nie ofrankowane, są również wysoko cenione przez zbieraczy. Wartość rynkowa pojedynczej pocztówki lub kolekcji jest uzależniona od tematyki, roku wydania i stanu zachowania.

Zazwyczaj kolekcjoner określa sobie tematyczny i chronologiczny zakres kolekcji. Nasza publikacja będzie bardzo pomocna w tym zadaniu, ponieważ przedstawia zarówno historię powstania poszczególnych pocztówek czy ich serii jak i autora wizerunku awersu pocztówki, jej wydawcę i drukarza oraz – co bardzo istotne dla osób gromadzących pocztówki w celach inwestycyjnych – nakład i dostępność na rynku. Niektóre nakłady wynosiły aż 45 000 egz.(sic!), a inne tylko kilkaset lub kilkadziesiąt, a nawet jeden egzemplarz. W sposób oczywisty przekłada się to na ceny na rynku antykwarycznym.

Książka tu prezentowana może być przewodnikiem dla kolekcjonerów, którzy zbierają karty pocztowe w kategoriach: patriotyczne, wojskowe, napoleońskie, artystyczne, polonika, sławne postaci czy władcy i generałowie. Autor publikacji wprowadza trzy nowe kategorie: pocztówki mundurowe, karty mundurowe i karnety mundurowe. Cechą wspólną tych trzech kategorii są kolorowe ilustracje na awersach, przedstawiające jeźdźców lub pieszych w mundurach polskich wojsk ery napoleońskiej.

Autor opisuje druki ukazujące się na przestrzeni ostatnich 120 lat w siedmiu europejskich krajach: w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Rosji. W ramach poszczególnych państw autor przedstawia chronologicznie wydawców kart; niektóre karty omawia szczegółowo, oceniając prawidłowość namalowanego munduru i wyposażenia żołnierza. W osobnym rozdziale zebrane zostały noty biograficzne 37 twórców ilustracji na awersie. Prezentowana książka obok tekstu polskiego zawiera jego pełne tłumaczenie na język angielski. Wspólne dla obu tych części są: część ilustracyjna z polsko-angielskimi podpisami, indeks osób, bibliografia i szczegółowy polsko-angielski spis ilustracji.

----------------------

Druga część kolekcji pocztówek Mundur Polski 1797-1815 wydana w niewielkim nakładzie 250 egzemplarzy składa się z serii o numerach 11-20. Na awersie kart znajdują się ilustracje konnych i pieszych autorstwa malarza Ryszarda Morawskiego wybrane z wydanych przez nas albumów jego autorstwa: Legiony Polskie we Włoszech, Piechota (tom 1-2), Generałowie, adiutanci, sztaby oraz publikowane po raz pierwszy - przedstawiające kawalerię Księstwa Warszawskiego (strzelcy konni, kirasjerzy, huzarzy i krakusi). Sposób opracowania rewersów tych kart ponumerowanych od nr 91 do 180 jest identyczny, jak w części 1. Rewers został zaprojektowany tak, aby karta spełniała dwa zadania: miała charakter kolekcjonerski i mogła być użyta jako karta pocztowa. Opis awersu pocztówki został podany w czterech językach: polskim, francuskim, angielskim i niemieckim.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania