książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

My, Strzelcy Polescy... tom 1

HIT

My, Strzelcy Polescy... tom 1

Udział 84 Pułku Strzelców Poleskich w wojnie 1939 r. Wesołowski A. Tetragon
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-66687-31-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 364
Wymiary: 170 x 240
Tom: 1

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

129.00 zł


Pierwsze wydanie książki, opublikowanej w 2007 r. staraniem Fundacji „Polonia Militaris”, było rozpowszechniane poza rynkiem księgarskim – trafiło głównie do placówek naukowych, bibliotek i jednostek wojskowych. Ze względu na powtarzające się sygnały od zainteresowanych osób bezskutecznie szukających książki w księgarniach i na aukcjach internetowych, Wydawnictwo Tetragon zdecydowało się na jej wznowienie.

Obecne wydanie, zachowując ogólny kształt publikacji sprzed piętnastu lat, zostało uzupełnione o nowe materiały źródłowe, jest też znacznie bogatsze pod względem ikonograficznym. Przede wszystkim zawiera liczne nowe fotografie, w tym – co jest unikatowe – zdjęcia oficerów i żołnierzy 84 pp wykonywane w toku walk wrześniowych, wywołane z kliszy, którą nieznany z nazwiska fotograf, oficer pułku, przed wymarszem do niewoli oddał na przechowanie rodzinie Nolkenów, właścicieli folwarku Kazuń Niemiecki, w którym kwaterował sztab pułku w czasie obrony Modlina. Klisza, przechowana przez Nolkenów z narażeniem życia przez okres okupacji, dotrwała do naszych czasów.
Wykonane z niej zdjęcia zostały udostępnione autorowi przez Edwarda Korala, syna Danuty Koral z domu Nolken, za co składamy mu serdeczne podziękowanie. Klisza przekazana została Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Na potrzeby tej poszerzonej reedycji przygotowano także nowe mapy i szkice.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania