książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny historia najnowsza
Najchętniej grał na bramce

Najchętniej grał na bramce

Maliński ks. M. Wydawnictwo Sióstr Loretanek
Rok wydania: 1983

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 152
Wymiary: 155 x 210

Dostępność: Na półce

6.00 zł


"Najchętniej gra na bramce. To sformułowanie chyba dobrze określa naszego Papieża. Gra na bramce: broni istotnych wartości chrześcijaństwa i katolicyzmu. Aby przez zbyt nieroztropnych, lekkomyślnych chrześcijan nie zostały wyrzucone, zniszczone, zaprzepaszczone. A takich nie brak w naszych czasach, w których słowo "postęp", "nowość" wciąż jeszcze ma najwięcej zwolenników.
On broni tych wartości nie z uporu, nieruchawości, konserwatywnego myślenia. Ale dlatego, że widzi ich sens, głębię, przydatność, potrzebę, konieczność w życiu każdego człowieka i społeczeństwa.
Nasz Papież nie tylko teraz tak widzi swoje zadanie, nie dopiero teraz "gra na bramce". Tak zawsze określał swoją funkcję. Najwyraźniej powiedział to w kazaniu w katedrze wawelskiej jako młody biskup wtedy, gdy 8 marca w roku 1964 obejmował archidiecezję krakowską: "Nie trzeba tworzyć programów nowych, trzeba tylko w nowy sposób, z nową gorliwością i nową gotowością wejść w ten odwieczny program, ten odwieczny Boży, Chrystusowy program i wypełniać go na miarę naszych czasów".
Tak pisze autor w słowie wstępnym do swojej książeczki, przedstawiającej w popularnym - przeznaczonym również dla młodego odbiorcy - zarysie życie i działalność Karola Wojtyły od dzieciństwa do lat osiemdziesiątych. Treść książki obfituje jednak we fragmenty, które ukazują, że obecny Papież, broniąc podstawowych wartości, potrafi być bardzo nowatorski w swoich posunięciach.

Stan ogólny dobry.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania