książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Podróż na okręcie Bounty na Morze Południowe

Podróż na okręcie Bounty na Morze Południowe

Bligh W. Wydawnictwo Erebus
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-954154-6-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 406
Wymiary: 170 x 235

Dostępność: Na półce

77.50 zł


Historia buntu na okręcie „Bounty” to jedna z najsłynniejszych morskich opowieści. Poświęcono jej setki książek i tysiące artykułów prasowych, nakręcono kilka filmów, a twarze jej bohaterów trafiły na znaczki pocztowe i monety. Ta pełna wyrazistych postaci i zwrotów akcji historia łączy nie tylko wszystkie kluczowe elementy powieści przygodowej, lecz również najważniejsze mity epoki odkryć geograficznych: rajskich wysp Pacyfiku, brutalnego kapitana, romantycznego buntownika, awanturniczej eskapady wśród koralowych atoli i nieustraszonego żeglarza na małej łódce pokonującego bezkresny ocean.

Choć od dnia buntu na „Bounty” minęło ponad dwieście lat, kolejne pokolenia autorów i czytelników zastanawiają się, dlaczego do niego doszło i jak potoczyły się dalsze losy jego bohaterów. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, sięgając do źródła, a jest nim obszerna relacja jednej z dwóch głównych postaci tego morskiego dramatu, dowódcy „Bounty”, kapitana Williama Bligha. Jego książka Podróż na okręcie „Bounty” na Morze Południowe ukazała się trzy lata po buncie i została napisana na podstawie dzienników okrętowych, które udało się ocalić w chwili, gdy Bligh wraz z wiernymi mu członkami załogi został porzucony na pełnym morzu. Dzienniki te przetrwały niewiarygodną podróż kilkunastu ludzi, którzy na szalupie pokonali ponad sześć tysięcy kilometrów, docierając z południowego Pacyfiku do holenderskich kolonii u wybrzeży Azji.

Pierwsze polskie wydanie Podróży na okręcie „Bounty” pozwala spojrzeć oczyma bezpośredniego świadka na wydarzenia, które rozegrały się na pokładzie statku 28 kwietnia 1789 roku. Opis buntu jest wszakże tylko jednym z wielu wątków tej opowieści. Książka Bligha jest przede wszystkim fascynującą relacją z wyprawy na południowy Pacyfik zorganizowanej w czasie, gdy Europejczycy dopiero zaczynali poznawać ten rejon, a rdzenni mieszkańcy Polinezji wciąż żyli zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania