książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Powrót żołnierzy Zadwórza

Powrót żołnierzy Zadwórza

Polskie Termopile Hetnar G., Jankowski S.M. Małopolskie Centrum Edukacji "MEC"
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-956877-1-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 128
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

30.00 zł


17 sierpnia 1920 roku oddział złożony z 330 polskich Obrońców Lwowa stanął naprzeciw 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego pod Lwowem, w pobliżu wsi Zadwórze. Bitwa, która się rozegrała na kilka godzin opóźniła marsz bolszewików na Lwów i ułatwiła wojskom polskim przygotowanie obrony miasta. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich, jednak okupionym życiem prawie wszystkich Obrońców. Z uwagi na heroiczną walkę symbolicznie nazywano ją polskimi Termopilami.

Choć Zadwórze od Warszawy dzieli prawie 400 km, to połączyła je także historia Grobu Nieznanego Żołnierza. To matka jednego z poległych obrońców spod Zadwórza, Jadwiga Zarugiewiczowa, w 1925 roku wybrała trumnę, która trafiła na Plac Saski (dziś Plac Piłsudskiego), do tworzonego miejsca pamięci o polskich żołnierzach poległych w walce o niepodległość.

W 100. rocznicę tych wydarzeń, pamięć o nich zostanie przypomniana dzięki nowej pozycji „Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile”. Jej autorami są Grzegorz Hetnar i Stanisław Jankowski, a powstała przy udziale Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC”. Publikacja to jedno z wydarzeń kulturalnych związanych ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania