książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Przyczynki do usiłowań naszego odrodzenia narodowego

Przyczynki do usiłowań naszego odrodzenia narodowego

Psychologia - pedagogika - etyka Ochorowicz J. Wydawnictwo Historyczne Tomasz Ciołkowski
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-953007-3-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 292
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Na półce

58.00 zł


Przedruk wydania z 1917 roku.

"Książka niniejsza jest zbiorem prac różnoczasowych, połączonych jedną myślą przewodnią: Od psychologii, przez pedagogikę, do etyki!

Od psychologii, nie książkowej lecz życiowej, do etyki, nie oderwanej, lecz praktycznej. Można ją więc uważać za dzieło pedagogiczne, w najszerszym znaczeniu tego wyrazu; nie ma w niej bowiem ani jednego rozdziału, który by nie miał na celu wydoskonalenia lub przynajmniej oświetlenia tej czy owej strony wychowania lub nauczania.

Można ją uważać za rodzaj przewodnika dla samouków, bo nie ma w niej ani jednej karty, nie łączącej się z tym lub owym zadaniem ewolucji indywidualnej, kształcenia się i poprawy jednostek.

Ale przede wszystkim, można i trzeba uważać ją za program narodowy /pojęty zasadniczo, a nie, jak to zwykle bywało, formalistycznie/ program reformy i wzmocnienia naszego moralnego stanu posiadania — bo nie ma w niej ani jednej myśli, która by nie była natchniona chęcią przyjścia w pomoc naszemu odrodzeniu narodowemu.

Tak, w mojej własnej ocenie, przedstawia się to dzieło, będące wyrazem półwiekowej pracy dotychczas nieuwydatnionej z powodu rozproszenia artykułów i braku, niemożliwych przedtem a niezbędnych dopełnień.

Dziś, gdy te dopełnienia mogłem szeroko uskutecznić a całość należycie uporządkować/ przypuszczam, że czytelnik przypisze moim zamiarom — jeżeli nie sposobowi ich spełnienia — przynajmniej część tej doniosłości, jaką,. ja im przypisuję.

Doniosłości teoretycznej."

Fragment PrzedmowyOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania