książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie (1919-2019)

100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie (1919-2019)

praca zbiorowa Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-947285-7-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 248
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

29.40 zł


"Szanowni Państwo!
W bieżącym roku przypada szczególna, wyjątkowa i okrągła, 100. rocznica powstania pierwszej szkoły średniej na terenie Grajewa. Tradycje powstałego w 1919 r. prywatnego Gimnazjum, które uzyskało prawa szkoły państwowej, kontynuuje do dnia dzisiejszego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Mimo tych stu lat swego istnienia do dnia dzisiejszego ta wyjątkowa szkoła nie doczekała się kompleksowego opracowania swoich dziejów. Jak dotychczas jedynym nieco większym, choć nadal o charakterze przyczynkarskim, opracowaniem jest niewielka broszurka autorstwa Barbary Gorzoch i Zygfryda Czajko „Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w latach 1919-1994”. Pewne tematyczne informacje o szkole można też znaleźć w bardziej ogólnych publikacjach poświęconych miastu i regionowi autorstwa Tomasza Dudzińskiego i Krzysztofa Sychowicza. Wydaje się jednak, że ze względu na rolę, którą odegrała w historii Grajewa ta szkoła jest to zdecydowanie za mało.

W związku z przypadającą w bieżącym roku rocznicą powstała idea powołania „Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie”. Jego celem jest podejmowanie wszelkimi dostępnymi środkami działań i realizowanie przedsięwzięć zmierzających do zachowania pamięci o historii i tradycji LO w Grajewie oraz ludziach z nim związanych, jak również dbania o dobre imię LO w Grajewie.

Pierwszymi wymiernymi działaniami Stowarzyszenia jest organizowany w dniach 18-20 października 2019 r. „V Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Grajewie”. Nie chcieliśmy jednak, żeby zainteresowanie 100. rocznicą istnienia szkoły miało jedynie krótkotrwały, powierzchowny charakter. Postanowiliśmy, by po tak wyjątkowej rocznicy pozostał jakiś trwały ślad. Jest nim właśnie ta albumowa publikacja, którą trzymają Państwo w rękach. Na prawie 250 stronach zebraliśmy w niej ponad 550 fotografii, które w układzie chronologicznym prezentują 100 lat historii naszej szkoły. Z jednej strony ukazując nam, jak wiele zmian przeszła, z drugiej zaś dając dowód trwałości istnienia celu, dla którego została powołana.

Nie wszystkie okresy istnienia szkoły są jednakowo reprezentowane, nie wszystkie zawarte w albumie zdjęcia są „super jakości”, przy niektórych opisach może się zdarzyć, że pomylony został rok lub nazwisko. Mamy jednak nadzieję, że nam Państwo wybaczą te drobne niedociągnięcia i przerzucając stronice tego albumu, cofną się pamięcią do tych, jakże pięknych lat spędzonych w murach grajewskiego
Liceum. Liczymy, że przywrócimy w Państwa pamięci postaci naszych profesorów, koleżanek i kolegów. Choć wielu z nich nie ma już wśród nas, to przecież, mimo że odeszli, to póki o nich pamiętamy, to jakby wciąż żyli …

W tym miejscu wypada podziękować wszystkim tym, którzy w ostatnich latach przekazali czy to do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej, czy zasobów archiwalnych szkoły, czy w jakikolwiek inny sposób posiadane zdjęcia, wspomnienia, relacje z okresu nauki w grajewskim Liceum. Nie jestem w tym miejscu
w stanie wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale to właśnie dzięki tej chęci podzielenia się z innymi wszystkie te osoby mogą czuć się współautorami tej publikacji.

Dziękujemy Państwu za to z całego serca. Równocześnie zwracamy się z apelem, by dalej dzielili się Państwo z nami tymi zasobami przeszłości.

Dziękujemy również władzom samorządowych Miasta Grajewo. To dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu w ramach współorganizacji zadania publicznego wydanie tej publikacji było możliwe.

Na koniec słowa wdzięczności chcielibyśmy skierować do wszystkich naszych partnerów, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w realizację tego projektu. Partnerami tymi są: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Grajewska Izba Historyczna Oddział Grajewskiego Centrum Kultury, Zespół Szkół Nr 1
w Grajewie, Portal wspomnieniowo-historyczny: www.grajewiak.pl

dr Tomasz Dudziński
Przewodniczący Stowarzyszenia"



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania