książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Człowiek jako lek i obiekt badań

Człowiek jako lek i obiekt badań

Smakosz A. K. (red.) Pharmacopola
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-965235-0-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 378
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

40.00 zł


Opisy wydawcy:

"Publikacja „Człowiek jako lek i obiekt badań” składa się z trzech części (w jednym tomie):
1) Człowiek jako lek
Znajdują się w niej rozdziały dotyczące wykorzystania fragmentów zwłok ludzkich (i żywych przedstawicieli Homo sapiens) w oficjalnej medycynie i farmacji, tej dawnej, jak i współczesnej. Czy tłuszcz ludzki jest dobrym podłożem maściowym? Na jakie dolegliwości był stosowany olejek z mumii egipskiej? Jak leczono w XVIII w. rany wykorzystując zmieloną czaszkę ludzką? Co ma wspólnego kanibalizm medyczny i wiara w relikwie? To tylko niektóre kwestie, które są tutaj omówione.
2) Historia anatomii
Każdy rozdział opisuje rozwój anatomii, i szerzej chirurgii, od starożytności po XX w. Czym różni się burking od body-snatchingu? Jak chroniono zwłoki przed anatomiczną kradzieżą? Jaka była recepcja renesansowego dzieła o anatomii Vesaliusa? Jakich narzędzi chirurgicznych używali starożytni Rzymianie i Grecy? Jak w średniowieczu przeprowadzano operacje pod narkozą? To tylko niektóre kwestie, które są tutaj omówione.
3) Człowiek jako obiekt badań
W tej części znajdują się opracowania dotyczące historycznych aspektów eksperymentów na ludziach. Dlaczego rząd USA ukrywał projekt Tuskgee? Jak w pierwszej połowie XX w. wyglądały prawne i etyczne kwestie ekspetymentów na ludziach? Czy eksperymenty Mengelego i innych medyków z obozów koncentracyjnych wpłynęła na rozwój nauki?"



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania