książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , machiny wojenne
Okres historyczny przekrojowe
Dzieje lotnictwa na Podbeskidziu 1932-2000

Nakład wyczerpany!

Dzieje lotnictwa na Podbeskidziu 1932-2000

Skarbiński A. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64688-05-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 500
Wymiary: 190 x 275

Dostępność: Niedostępna

77.00 zł


Autor, urodzony w 1921 roku w Poznaniu, w rodzinie pochodzącej ze Lwowa. Szkoły kończył w Poznaniu, w pełni oddany harcerstwu. W czasie II wojny światowej żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, w czasie Powstania Warszawskiego walczył na Mokotowie, w szeregach legendarnego pułku Baszta. Po upadku Powstania, osadzonyw obozach pracy przymusowej, pracował w sztolniach i kamieniołomach w Ebensee, a następnie w Kirchbichl (Austria).

Po wojnie ukończył studia na Wydziale Lotniczym Szkoły Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie. Od 1950 pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku Białej. Autor książki „Technologia budowy szybowców”, współautor książek „Warsztatowiec lotniczy”oraz „Projektowanie i konstrukcja szybowców”. Współpracownik czasopism lotniczych, autor wielu artykułów technicznych i historycznych. Po przejściu na emeryturę opracowanie historii lotnictwa na Podbeskidziu stało się jego pasją, której oddał 25 lat życia. Jest członkiem Bielsko – Bialskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Nnadal uprawia swe hobby – malowanie pejzaży akwarelą. Posiada wiele odznaczeń bojowych i cywilnych – za pracę zawodową i społeczną.

Książka jest monografią działalności kilku pokoleń ludzi, pasjonatów lotnictwa, którzy w ciągu siedemdziesięciu lat ubiegłego stulecia stworzyli na Podbeskidziu prężne ośrodki lotnicze – szkoleniowe, wyczynowe i techniczne. Ludzie Ci zasłużyli na pamięć następnych pokoleń, które będą kontynuować ich idee.

Adam Skarbiński zebrał imponujący materiał dokumentujący efekt pracy ludzi lotnictwa, związanych z Podbeskidziem miejscem urodzenia, ale również i tych, którzy przybyli tu zwabieni perspektywą ciekawej pracy w pięknym, górzystym krajobrazie, wśród przyjaznych ludzi, którzy zawsze z sympatią, a często z entuzjazmem odnosili się do lotnictwa. Ten swoisty mikroklimat sprzyjający lotnictwu był na Podbeskidziu źródłem osiągnięć, które stawiają ten region tak wysoko w hierarchii krajowej.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania