książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny przekrojowe
Dzikie pola w ogniu.

Dzikie pola w ogniu.

O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej Wójcik Z. Wiedza Powszechna
Rok wydania: 1968
ISBN: brak

Oprawa: miękka
Ilość stron: 244
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

21.00 zł


"Historia jest nauczycielką życia". Każdy myślący człowiek powinien ją znać i rozumieć, by z kolei pojąć wiele przejawów współczesnego życia tkwiących częstokroć swymi korzeniami w przeszłości i to nierzadko bardzo odległej. Ale rolę prawdziwej mistrzyni życia odegra tylko i wyłącznie historia zbliżona jak najbardziej do prawdy, historia bez mitów i legend, które bez względu na swą treść, często piękną i wzniosłą, są zawsze szkodliwe.
Jednym z takich mitów historycznych jest właśnie mit o wyłącznie pozytywnej roli Polski na Ukrainie w okresie mocarstwowości Rzeczypospolitej. Szkodliwy jest także mit, że za złe do niedawna stosunki między Polakami a Ukraińcami ponoszą winę niemal wyłącznie Ukraińcy. Tak na pewno nie było. Zarys dziejów Kozaczyzny w dawnej Rzeczypospolitej, przedstawiony na łamach niniejszej książki, wyjaśnia tę sprawę, ukazuje korzenie stosunków polsko-ukraińskich w XIX i XX wieku, najlepiej chyba potwierdza nieprawdziwość tego mitu.
Jeżeli po przeczytaniu tej książki historia, nauczycielka życia pozwoli Czytelnikowi zorientować się w wielu problemach współczesności, autor będzie uważał, że dobrze spełnił swe zadanie.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania