książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Górny Śląsk w walce o polskość

Górny Śląsk w walce o polskość

Benisz A. Instytut Śląski
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7126-373-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

43.90 zł


“Wydana w 1930 r. prezentowana tu praca to swego rodzaju esej historyczno-prawniczy. Autor [rozpoczyna] swą opowieść o Górnym Śląsku od przybliżenia problemów narodowościowych tych ziem. Jego opis odzwierciedla ówczesne poglądy na temat dziejów regionu pod koniec XIX w. Wskazuje na germanizację Polaków, stosunek do nich mieszkających tu Niemców, a także próby zbudowania silnego stronnictwa politycznego reprezentującego polskie interesy. Pozytywnie wyraża się Benisz o każdej próbie tworzenia polskich stowarzyszeń zarówno społecznych, gospodarczych, jak i politycznych, natomiast z dużą rezerwą pisze o współpracy z Niemcami na gruncie prac parlamentarnych. Z dużą swadą opisuje także znaczenie, ale i konflikty na łamach polskiej prasy.

Kolejny rozdział książki Benisza dotyczy plebiscytu. Bardzo ciekawa analiza zarówno przebiegu, jak i wyników plebiscytu, pisana zaledwie kilka lat po wydarzeniach, poprzedzona została analizą historyczną i jurystyczną praw Polski do Górnego Śląska, a także opisem walki dyplomatycznej o ziemie śląskie na konferencji pokojowej w Wersalu. Nie omieszkał przy tej okazji wyrazić autor swoich kontrowersyjnych, a z dzisiejszego punktu widzenia nawet nagannych i niedopuszczalnych stwierdzeń o roli Żydów na konferencji pokojowej.

Dalej zajmuje się autor organizacją samego głosowania, rolą misji alianckiej wraz z prawną analizą obecności wojsk de facto okupujących obszar plebiscytowy. Ze szczegółami uważny czytelnik zapozna się zarówno z polską, jak i niemiecką organizacją agitacji, a także z zaangażowaniem obu zainteresowanych rządów.”

(Ze Wstępu Bartosza Kuświka)


Klienci, którzy oglądali tą książkę oglądali także:
Wspomnienia i przyczynki do historii III Powstania Górnośląskiego
Polskość Górnego Śląska, według urzędowych źródeł pruskich, a wyniki plebiscytu
Górnośląskie miasta w XIX i XX wieku. Powstanie – życie społeczne – totalitarne piętno (wybór artykułów)
Jugosławia wobec Serbołużyczan i Łużyc w latach 1946–1949. Wybór źródeł
Hellenopolonica. Miniatury z dziejów polsko-greckich
Groszki i Naguszewo Historia obydwu miejscowości w 100 rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu
Dwa narody. Wyłanianie się nowoczesnych narodów na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku
Wiejska oświata w Polsce w latach 1918-1939
„Język serca” ludności Śląska Opolskiego w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku w świetle źródeł kościelnych
Dzieci gułagu

Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania