książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Mapa świata z jarmarcznej ulotki

Mapa świata z jarmarcznej ulotki

Czeska dziewiętnastowieczna twórczość kramarska w perspektywie etnolingwistycznej Mętrak M. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Rok wydania: 2024
ISBN: 978-83-64465-74-1

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 460
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

63.00 zł


W serii Biblioteka Literatury Ludowej ukazał się 14 tom, pt. Mapa świata z jarmarcznej ulotki. Czeska dziewiętnastowieczna twórczość kramarska w perspektywie etnolingwistycznej, którego autorem jest Maciej Mętrak. Publikacja jest poświęcona rekonstrukcji obrazu świata utrwalonego w języku, a dostępnego za pośrednictwem materiału folklorystycznego - czeskiej twórczości kramarskiej i obecnych w niej stereotypów dotyczących własnej grupy, innych grup etnicznych, religijnych i społecznych, a także nadludzkich sił aktywnych na ziemi i metafizycznego porządku świata. W ten sposób zostaje podjęta próba zrekonstruowania całościowego obrazu świata zawartego w twórczości kramarskiej, usytuowanej na pograniczu mediów masowych i ludowej twórczości literackiej.

Celem książki jest możliwie całościowe przedstawienie zagadnienia czeskiej pieśni kramarskiej (czes. kramářská píseň), niepodejmowanego dotąd przez polską bohemistykę, i analiza językowego obrazu świata zawartego w tekstach tego rodzaju. Pieśni kramarskie zaliczane są w Czechach do tzw. literatury na poły ludowej (czes. pololidová literatura), ponieważ funkcjonowały na styku kultury klas wyższych i wiejskiego folkloru. Autorzy tekstów kramarskich czerpali inspirację ze zróżnicowanych źródeł, przetwarzając zarówno motywy tradycyjnej słowiańskiej twórczości ludowej, jak i nauki kontrreformacyjnego katolicyzmu czy wątki związane z czeskim odrodzeniem narodowym. Zróżnicowany korpus tekstów, znajdujący się w zbiorach czeskich muzeów i bibliotek, łączy forma, w jakiej były one publikowane: niewielkie, tanie ulotki sprzedawane na jarmarkach i przez wędrownych kramarzy (czes. kramářské tisky).

Przeanalizowany w monografii materiał pochodzi ze zbiorów Muzeum Komeńskiego w Przerowie (Muzeum Komenského v Přerově), liczących niemal 3000 pojedynczych druków (przechowywanych oddzielnie, lub zszytych w formie niewielkich tomików, łącznie 2811 pozycji katalogowych). W pracy wykorzystanych zostało 459 druków, w większości wydanych w latach 1774 – 1866 (z kilkunastoma wyjątkami w postaci druków starszych i młodszych, wybranych ze względu na istotną dla pracy zawartość).



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania