książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Obóz narodowy w Łódzkiem w latach 1926-1939

Obóz narodowy w Łódzkiem w latach 1926-1939

Mucha K. W. Ibidem
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-88679-87-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 561
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

61.00 zł


Książka przedstawia dzieje jednego z najważniejszych kierunków politycznych II Rzeczypospolitej - ruchu narodowego na obszarze Polski Środkowej. Omawiany przez autora okres to czasy, gdy ruch ten znajdował się w ostrej opozycji wobec rządów pomajowych i dążył do ich obalenia. Praca, oparta na szerokiej kwerendzie archiwalnej i prasowej, opisuje działalność Związku Ludowo-Narodowego, Stronnictwa Narodowego - wraz z jego Sekcjami Młodych, Obozu Wielkiej Polski, a także organizacji rozłamowych. Autor przedstawia strukturę organizacyjną, pochodzenie społeczne członków, formy pracy wewnątrzorganizacyjnej, symbolikę partyjną, propagandę. Wiele miejsca poświęca dzielącym obóz narodowy konfliktom, dotyczącym często podstawowych kwestii politycznych, jak spór "starych" z "młodymi".

W drugiej części pracy zawarty jest opis bieżącej działalności obozu narodowego jako partii opozycyjnej - stosunek do zamachu majowego i walki między Piłsudskim a Centrolewem, konstytucji kwietniowej, bojkot wyborów 1935 i 1938 r., stosunek do mniejszości narodowych - Żydów i Niemców. Na podstawie wyników wyborów parlamentarnych i samorządowych K. Mucha przedstawia zakres wpływów endecji wśród polskiego społeczeństwa. Ostatnią część pracy stanowi omówienie różnego rodzaju organizacji powiązanych z obozem narodowym - od Akcji Katolickiej, poprzez stowarzyszenia kulturalno-oświatowe i paramilitarne, do związków zawodowych.

Publikacja zawiera wielką liczbę nieznanych nazwisk i faktów, pochodzących z pieczołowicie wykorzystanych archiwaliów. Winna się znaleźć w bibliotece nie tylko zawodowego historyka II Rzeczypospolitej, ale też każdego miłośnika dziejów Łodzi i regionu.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania