książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Pocztówki z dawnym Bytomiem

Pocztówki z dawnym Bytomiem

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-65786-30-2

Oprawa: nie dotyczy
Ilość stron: 20
Wymiary: 215 x 150

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

26.60 zł


Od wydawcy:
"Zestaw pięknie wydanych pocztówek przedstawiających Bytom w zapomnianej już dziś postaci. Wydawanie pocztówek z lokalnymi motywami było powszechną praktyką w wielu miastach od początku uprawiania tego rodzaju korespondencji. Bytom dołączył do innych metropolii stosujących się do tego zwyczaju w pierwszej połowie lat 90. XIX w., bytomscy kolekcjonerzy bowiem zgodnie donoszą, że z tego okresu pochodzą najstarsze pocztówki. Początkowo produkowano je głównie techniką litograficzną – dzięki urodzie rysunku zazwyczaj budziły powszechny zachwyt wśród oglądających. Wkrótce jednak litografia i inne techniki plastyczne prawie całkowicie ustąpić miały wszechwładnej fotografii. Kim byli ich wytwórcy? Były to głównie bytomskie wydawnictwa – Bruna Scholza (Kunstverlag Bruno Scholz) oraz Roberta Ulfiga (Verlag Robert Ulfig) – choć sporo pocztówek z motywami bytomskimi powstało również w większych ośrodkach, np. we Wrocławiu. Stanowiły wówczas przeważnie część serii przedstawiających różne miasta.

Na prezentowanych pocztówkach możemy zatem zobaczyć nieistniejący już dziś ratusz na rynku (z 1930 r.), „Bulwar” (dziś plac Tadeusza Kościuszki) czy przypomnieć sobie, że najstarszy ogród zoologiczny na Górnym Śląsku funkcjonował właśnie w Bytomiu.

Zestaw jest nie lada gratką dla kolekcjonerów, ale z pewnością trafi również w gusta estetyczne wszystkich osób związanych z Bytomiem, rozbudzając na nowo sentyment do historii tego miasta. Składa się z 20 pocztówek, opatrzony jest komentarzem, a każdy z prezentowanych obrazów z historii Bytomia zawiera opis."Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania