książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , machiny wojenne
Okres historyczny historia najnowsza
Polska Żegluga Morska. Album Floty 1951-2021

Polska Żegluga Morska. Album Floty 1951-2021

Gogol K., Huras B. Porta Mare
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-62022-71-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 678
Wymiary: 220 x 300

Dostępność: Na półce

125.00 zł


olska Żegluga Morska. Album floty 1951-2021" to okolicznościowy album, który ukazał się z okazji jubileuszu siedemdziesięciolecia powstania Polskiej Żeglugi Morskiej. Jest dedykowana wszystkim “tym, co na morzu i na lądzie swoje czyny i życie poświęcili tworząc historię i potęgę polskiej żeglugi”.

Jest to już trzecie wydanie tej książki, a obecna edycja została powiększona o kilkadziesiąt stron względem poprzednich wersji z 2013 i 2014 roku. Na jej kartach zostało umieszczonych około 1700 zdjęć zarówno współczesnych, jak i archiwalnych. Album został wydrukowany na wysokiej jakości papierze kredowym, a jego nakład wyniósł jedynie 750 egzemplarzy.

Polska Żegluga Morska jest największym polskim armatorem, również w skali europejskiej należy do ścisłej czołówki. Okres największej koniunktury PŻM przypadł na kata siedemdziesiątego ubiegłego wieku. "Na najwyższe uznanie zasługuje szczególnie kierownictwo tego armatora, któremu udało się w tak dobrym stylu pokonać najpierw trudny próg lat 90., związany z transformacją polskiej gospodarki oraz jeszcze dramatyczniejszy dla przedsiębiorstwa okres głębokiej dekoniunktury na światowym rynku żeglugowym na przełomie XX i XXI wieku” - czytamy we wstępie do niniejszego dzieła. Współcześnie w skład floty tego armatora zalicza się 62 statki, zarówno towarowe, takie jak masowce czy siarkowce, jak i promy pasażerskie kursujące na trasach międzynarodowych.

"Polska Żegluga Morska. Album floty 1951-2021" zawiera zdjęcia, opis historii powstania, nazwiska dowódców oraz podstawowe parametry techniczno-eksploatacyjne każdego z kilkuset statków, które były eksploatowane przez PŻM na przestrzeni lat. W albumie zostały uwzględnione wszystkie statki jakie kiedykolwiek pływały lub miały pływać pod banderą Polskiej Żeglugi Morskiej, także te które były czarterowane od innych armatorów, oraz te które ostatecznie nie powstały, choć były planowane. Wśród wielu innych, znalazły się tam między innymi zdjęcia najnowszego masowca PŻM "Jawor" czy rudowęglowca "Sołdek".

"Polska Żegluga Morska. Album floty 1951-2021" to książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko byłych i obecnych pracowników PŻM, ale także każdego miłośnika żeglugi.

Krzysztof Gogol jest rzecznikiem prasowym Polskiej Żeglugi Morskiej oraz redaktorem naczelnym miesięcznika "Obserwator Morski".

Bohdan Huras jest ekspertem specjalizującym się w polskiej flocie i autor wielu branżowych publikacji. Pełnił rolę długoletniego inspektor klasyfikacyjnego Lloyd's Register.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania