książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , biografie i wspomnienia
Okres historyczny XIX wiek
Powstańcy. Marzyciele i realiści.

Powstańcy. Marzyciele i realiści.

Historia na nowo opowiedziana Maciorowski M. Agora
Rok wydania: 2025
ISBN: 978-83-8380-393-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 1256
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

120.00 zł


Mirosław Maciorowski razem z wybitnymi historykami i historyczkami przygląda się polskim powstaniom, zmaganiom o niepodległość, walce podczas II wojny światowej oraz oporowi wobec komunizmu aż do 1989 r. Opowiada o historii poprzez losy wybitnych jednostek, ich wątpliwości, decyzje i czyny, nieraz podważając konsensus wokół postaci i wydarzeń. Zderza różne punkty widzenia, by pokazać, jak historia polskich powstań wciąż żyje w naszej codzienności i pamięci zbiorowej.

---------------------------------

Pomysł na tę książkę jest prosty i genialny: Maciorowski pyta, historycy odpowiadają. Kluczem do sukcesu jest to, że on wie, o co pytać, a oni świetnie znają polskie dzieje. Dzięki temu dostajemy historię Polski żywą, erudycyjną, opartą na najnowszych badaniach, napisaną z polotem, zaskakującą aktualnością. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć polskie losy. Można ją śmiało postawić na półce obok dzieł Pawła Jasienicy i Normana Daviesa.

Cezary Łazarewicz, reportażysta, pisarz, laureat Nagrody Nike w 2017 roku

„Jeśli jesteśmy demokratami i uznajemy, że Polska ma być taka, jakiej chce większość obywateli, to nie możemy się obrażać, gdy zdecydują oni, że będzie nie taka, jakiej sami byśmy chcieli” – te słowa prof. Włodzimierza Mędrzeckiego to najlepsza syntetyczna krytyka zamachu majowego, jaką czytałem. Zbiór wywiadów Mirosława Maciorowskiego z plejadą świetnych naukowców badających polskie wysiłki niepodległościowe jest lekturą fascynującą. Nie ma tu zbędnych pytań, odpowiedzi zaś pokazują żywych ludzi, a nie pomnikowe postacie. W dobie fejków i historycznego fałszu tym bardziej należy docenić książkę, w której w zajmujący sposób przekazano prawdę o polskiej historii.

Prof. dr hab. Grzegorz Motyka, politolog, historyk, badacz stosunków polsko-ukraińskich



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania