książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny XIX wiek
Twierdza Modlin 1830-1864

Nakład wyczerpany!

Twierdza Modlin 1830-1864

Wielkie nadzieje i lata niedoli Oleńczak P. Egros i MCKiS
Rok wydania: 2012
Seria: Mazowiecka Akademia Książki
ISBN: 978-83-63957-00-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 166
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

34.40 zł


Autor przedstawił dzieje twierdzy Modlin w okresie, gdy służyła ona Rosjanom do pacyfikowania niepokornego miasta i wspólnie z Cytadelą stała się symbolem zniewolenia Polski.
Pierwszy rozdział prezentuje rolę twierdzy Modlin w powstaniu listopadowym. Omówiono tutaj m.in. znaczenie twierdzy w planach strategicznych powstania i prace fortyfikacyjne z 1831 roku.
Drugi rozdział ukazuje Modlin jako główną twierdzę Królestwa Polskiego w latach 1831-1856. Przedstawiono tutaj podwójną rolę Modlina w tym okresie - umacnianie panowania rosyjskiego nad ziemiami polskimi i obrona zachodnich granic imperium. Opisano również realizację planów budowlanych, strukturę fortyfikacyjną twierdzy i proces rosyjskiej kolonizacji terenów wokół fortyfikacji.
Ostatni rozdział dotyczy wykorzystania twierdzy w powstaniu styczniowym. Autor przypomina też, że Modlin w okresie powstania oraz po jego zakończeniu pełnił funkcję więzienia. Ukazane zostały tutaj losy skazańców, spośród których wielu zostało wywiezionych na Syberię.
W pracy poruszono także wiele innych, oryginalnych wątków np. regularne wizyty w Modlinie pary carskiej - Mikołaja I z małżonką czy dzieje prawosławnego soboru zbudowanego w centralnym punkcie twierdzy.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania