książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Wspomnienia od dzieciństwa i młodości po wiek dojrzały

Wspomnienia od dzieciństwa i młodości po wiek dojrzały

Nagięć C.S. Jan Jacek Swianiewicz
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-86367-36-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 504
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

43.90 zł


Celestyn Nagięć (1921-2002) urodził się 24 września 1921 roku we wsi Nowosiółka, pow. Podhajce. Matka Elżbieta pochodziła ze starej, licznej, zakorzenionej od dawna na Podolu rodziny Monasterskich. Ojciec Wawrzyniec Nagięć w czasie pierwszej wojny służył w legionach jako kawalerzysta, po wojnie pracował w policji państwowej. W 1928 roku rodzice zamieszkali w Krakowie. W 1932 roku zmarł ojciec. Matka, mimo trudnych warunków materialnych (sama z trójką dzieci), syna posłała do gimnazjum ogólnokształcącego. Małą maturę Celestyn uzyskał w 1939 r.

Jako ochotnik Przysposobienia Wojskowego wziął czynny udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Został przydzielony do służby w taborze 17 Pułku Piechoty, z którym przeszedł trasę od Krakowa do Łucka. Po rozbrojeniu przez oddziały Armii Czerwonej w dniu 18 września 1939 r. wyruszył na rodzinne Podole, gdzie miał się spotkać z matką i siostrami. Najbliższej rodziny nie zastał, a powrót do Krakowa był zamknięty. Dwuletni pobyt w powiecie Podhajce (wrzesień 1939 - wrzesień 1941) przypadł na okres, który naznaczyły zbrodnie wojenne, mordy, deportacje, aresztowania dotykające ludność polską, zarówno napływową jak i od dawna osiadłą. Autor osobiście poznał zbrodnicze działania okupanta: w lutym 1940 roku uciekł z kolumny skazańców deportowanych na Syberię, a w maju 1941 przeszedł doświadczenia aresztu śledczego. Stale musiał się ukrywać. Ten fragment wspomnień należy do historii, która wciąż powinna być przypominana. We wrześniu 1941 r. przez Lwów, Przemyśl i granicę na Sanie przedostał się do Krakowa, gdzie podjął pracę na kolei. Najpierw jako pomocnik palacza, potem jako palacz parowozowy.

W 1942 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej i przybrał pseudonim "Sas". Od sierpnia 1944 r. walczył w Samodzielnym Baonie Specjalnym Partyzanckim "Skała". Uczestniczył w akcji "Burza" i marszu na pomoc powstańczej Warszawie. Od listopada 1944 r. po ukończeniu kursu podchorążych jako kapral był dowódcą drużyny. Po rozwiązaniu oddziału w styczniu 1945 roku wrócił do domu i rozpoczął naukę w liceum. W kwietniu 1945 r. Powołany został do WP i trafił do 7 P.P. w Lublińcu. Tam był świadkiem mordu dokonanego przez wojskowych politruków na dwóch rzekomych dezerterach, członkach "reakcyjnej bandy". Na skutek wady serca w październiku 1945 roku został zwolniony z wojska i kontynuował naukę w Państwowym Liceum Rybackim w Krakowie. W styczniu 1946 r. wstąpił do tajnej, opozycyjnej organizacji "Liga Walki z Bolszewizmem" i przybrał pseudonim "Koropiec". Aresztowany w listopadzie 1946 został skazany przez Wojskowy Sąd w Krakowie na 10 lat więzienia. Więziony był na Montelupich w Krakowie, C.W.K. Rawicz i W.K. w Potulicach. Na wolność wyszedł w styczniu 1955 r. Za jego godną i nieprzejednaną postawę wysoką cenę zapłaciła matka, którą wraz z córką eksmitowano z Krakowa do Węgorzewa.

Prezentowane w książce wspomnienia, publikowane w dziesięć lat po śmierci Autora, są nadzwyczaj interesujące. Wśród mnóstwa godnych uwagi wydanych drukiem autobiografii odznaczają się one wyjątkowo bogatą i różnorodna informacją szczegółową, jasną narracją, wreszcie wyjątkowym dramatyzmem osobistych losów Autora. Książka stanowi przykład biografii pokolenia wkraczającego w dojrzałość podczas wojny 1939-1945. Szeroki jednakże zamysł ujęcia losów jednostki na tle tradycji i sytuacji zarówno rodziny, jak kraju sprawia, iż przedstawione tu są losy dwu pokoleń czynnych uczestników I wojny światowej i walk o niepodległą Rzeczpospolitą, do których należał ojciec Autora i dojrzewający do walki o nią, już w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej Autor.

Spis treści
Wstęp (Maria Nagięciowa)
Rozdział I: Na śladach przyszłości
Rozdział II: Hitlerowski najazd na Polskę
Rozdział III: W dniach bolszewickiej agresji na Polskę
Rozdział IV: Pod okupacją sowiecką na Ukrainie Zachodniej
Rozdział V: Pod okupacją niemiecką w Generalnej Guberni
Rozdział VI: Pod władzą polskich bolszewików
część 1. Czas nadziei, rozterki, buntu i walki
część 2. Kuźnie przekuwania opornej materii
A. Batorego 5
B. Bezpieka
C. Montelupa
D. C.W.K. Rawicz
E. W.K. Potulice
Epilog (Maria Nagięciowa)
Podziękowania
Indeks nazwisk i pseudonimów
Skróty i skrótowce



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania