książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta

Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta

Soberski K. Media Lokalne Karol Soberski
Rok wydania: 2021
Seria: Okruchy historii
ISBN: 978-83-943046-5-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 416
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

49.99 zł


Od autora:
"Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był właścicielem majątku Kołdrąb na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako zapalony kolekcjoner. W swoich zbiorach miał m.in. bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku. M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach.

Ale M. Haber miał też dwie wielkie pasje: największą w Polsce, zgromadzoną w pałacu w Kołdrąbiu, kolekcję pamiątek po synu cesarza Napoleona Bonaparte - Franciszka, księcia Reichstadt zwanego Orlątkiem oraz jedną z największych kolekcji autografów najważniejszych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp.

Książka będzie unikatowa, ponieważ jest oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazłem w październiku 2020 r. (archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów).

Książka będzie pozycją historyczną, opartą na faktach: dokumentach, listach, wspomnieniach ale przede wszystkim będzie opisany świat dzieł sztuki, świat arystokracji i bogaty świat dwudziestolecia międzywojennego, który odszedł w 1939 roku Dodatkowym atutem książki będą liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

W książce pojawiają się osoby (takie jak: Ignacy Jan Paderewski, Stanisława Walasiewiczówna, Jan Kiepura, Wojciech Kossak, Arkady Fiedler, kard. August Hlond, prymas Polski), z którymi M. Haber współpracował na różnych płaszczyznach. A do tego piękne kobiety, tajne schowki i niezwykłe wydarzenia..."

Książka wydana na kredowym papierze i bardzo bogato ilustrowana.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania