książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni

Nakład wyczerpany!

Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni

Przebieg wydarzeń - represje - walka o prawdę Brzeziński P., Chrzanowski R., Nadarzyńska-Piszczewiat A. Verbi Causa
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-60494-35-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 448
Wymiary: 235 x 330

Dostępność: Niedostępna

96.00 zł


Książka jest próbą najnowszego spojrzenia na grudniową tragedię w Gdyni. Zawiera informacje na temat życia codziennego w mieście w latach 60., szczegółowy opis przebiegu gdyńskiego Grudnia '70 i represji, które spadły na jego uczestników. Autorzy analizują też postulaty gdyńskich robotników i opisują losy członków Głównego Komitetu Strajkowego dla miasta Gdyni – pierwszego w historii PRL niezależnego od władz komitetu robotniczego, będącego protoplastą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r. Opisują problem systematycznego zakłamywania pamięci Grudnia przez komunistów, walkę gdynian o godne uczczenie ofiar masakry oraz przebieg śledztwa i procesu osób odpowiedzialnych za tę zbrodnię. Książka zawiera około trzystu fotografii i sto dokumentów. Autorzy – z pomocą rodzin ofiar Czarnego Czwartku – zamieścili fotografie większości ofiar. Są to często ich ostatnie zdjęcia. Pokazują młodych, wchodzących w życie ludzi, którzy nagle zostali zamordowani.

Autorzy publikacji to trójka pracowników gdańskiego oddziału IPN (pionu naukowego oraz archiwalnego): Piotr Brzeziński, Robert Chrzanowski oraz Anna Nadarzyńska-Piszczewiat.

Piotr Brzeziński, Robert Chrzanowski i Anna Nadarzyńska-Piszczewiat postanowili zająć się bliżej przebiegiem i następstwami Grudnia’70 w Gdyni i tym samym pójść tropem przed laty przetartym przez, zmarłą przedwcześnie, Wiesławę Kwiatkowską. Oczywiście – głównie, choć nie wyłącznie za sprawą materiałów przechowywanych w gdańskim IPN – dysponowali oni bez porównania szerszą niż Wiesława Kwiatkowska bazą źródłową. Dotyczyło to także lub może przede wszystkim ogromnego materiału ikonograficznego, dzięki wykorzystaniu którego ich książka nabrała charakteru wydawnictwa albumowego. Ale młodzi historycy nie ograniczyli się jedynie do ikonografii. Przygotowali podzielony na kilka części autorski tekst merytoryczny, oparty na własnych badaniach źródłowych przeprowadzonych przede wszystkim w Archiwum IPN, a także w Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz w Archiwum Akt Nowych. Obficie korzystali również z memuarystyki i zbiorów relacji, a nawet sami w ograniczonym stopniu je wywoływali, przeprowadzając rozmowy ze świadkami i uczestnikami opisywanych wydarzeń.

Prof. dr hab. Jerzy Eisler

„Z wielkim uznaniem przyjmuję inicjatywę wydania albumu o Grudniu`70 w Gdyni, ciesząc się jednocześnie, że koncepcja tego wydawnictwa różni się zupełnie od dzieła wydanego w zeszłym roku, a dotyczącego gdańskiej odsłony tego dramatu. Grudzień 1970 był tak ważnym wydarzeniem w dziejach Polski, zwłaszcza Gdyni i Gdańska, że poszerzenie grona profesjonalnie badających ten temat należy uznać za przełamanie zamkniętego kręgu osób, które od lat wypowiadają się na temat Grudnia, choć zamknęli już badania własne nad tym tematem. Publikację tę uważam za niezwykle pożyteczną ze względów społecznych jak i naukowych, a do tego rzetelnie przygotowaną przez Autorów. [...] Album – dzięki swej syntetyczności stanie się z pewnością podręcznym materiałem, który będą wykorzystywali wszyscy potrzebujący skrótowej i dobrze napisanej informacji o Grudniu (w tym uczniowie)”.

Dr Janusz Marszalec



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania