książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo
Okres historyczny archeologia
Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - Arcehologia 22

Nakład wyczerpany!

Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - Arcehologia 22

praca zbiorowa Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Rok wydania: 2020
ISBN: 0068-4635

Oprawa: miękka
Ilość stron: 244
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

28.00 zł


Od wydawcy:
"Oddajemy w Państwa ręce kolejny, już 22., tom „Rocznika Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Archeologia”. Wydawnictwo otwierają dwa teksty wspomnieniowe o zmarłej w ubiegłym roku archeolog dr Elżbiecie Szydłowskiej, która przez większość zawodowego życia związana była z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Brała udział m.in. w wykopaliskach na cmentarzysku kultury łużyckiej w Przeczycach. To tam odkryto grób szamana i słynny instrument dęty – multanki.

A czy jeszcze wcześniej, w młodszej epoce kamienia, ludzie grali już na instrumentach dętych? Okazuje się, że tak. Nie były to jednak instrumenty blaszane, bo nie znano wówczas obróbki metali. Zainteresowanych tym tematem na pewno zaciekawi artykuł o fenomenie neolitycznych aerofonów z terenów Europy.

O tym, że teorie i hipotezy naukowe wciąż ulegają zmianie, powszechnie wiadomo – na tym bowiem polega nauka. Czy bytomscy archeolodzy także rewidują swoje poglądy? Oczywiście! Gdy w 2006 roku odkryli górną część drewnianych konstrukcji na pl. Kościuszki w Bytomiu, uznali, że to relikty szybów górniczych. Trzy lata później okazało się, że to… studnie – i o nich właśnie traktuje jeden z tekstów.

Miłośnicy dewocjonaliów także znajdą w roczniku coś dla siebie. Aż w trzech artykułach opisywane są tego typu zabytki znalezione podczas badań archeologicznych na wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu i przy kościołach w Radzionkowie i Łanach Wielkich. Będzie o karawakach, kaplerzach i medalikach, także szklanych.

A oprócz tego? Tradycyjnie tajemnice średniowiecznych cmentarzysk, zamków, dworskich siedlisk i osad z okresu wpływów rzymskich. Przeczytajcie koniecznie o unikatowym zegarze słonecznym z Ogrodzieńca i niesamowitych ozdobach obręczowych z epoki brązu. Te ostanie pochodzą sprzed niemal 3 tysięcy lat i zostały znalezione przypadkowo w Szopienicach podczas kopania rowów strzeleckich przez niemieckich żołnierzy".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania