książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Rybniczanie

Rybniczanie

Kulik E. (red.), Grabowska-Rogus A. (red.) Muzeum w Rybniku
Rok wydania: 2019
Seria: Zeszyty Rybnickie
ISBN: 978-83-639593-3-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 214
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

22.00 zł


Rybnik, jako ośrodek o długiej tradycji, w ciągu minionych stuleci wykreował wiele postaci, które dziś uważamy za ambasadorów miasta. Są naszymi wizytówkami.

Z rozlicznej masy osobistości mających wpływ na dzieje miasta, czy najbliższą społeczność, wiele jest niezbadanych, lub wręcz zapomnianych. Zbiór ten ma nam uzmysłowić, jak wiele jeszcze kwestii jest słabo poznanych i ile jeszcze czeka nas kwerend oraz badań źródłowych.

W trakcie konferencji przedstawiono czternaście tekstów, omawiających postaci od XVII do XX wieku. Niemniej tematyka dotycząca XX wieku bezwzględnie dominowała. Dawni mieszkańcy miasta, sprzed 300 lat, byli tematem tylko jednego wystąpienia. Badacze zwrócili uwagę tak na osoby związane z życiem gospodarczym, religijnym i społecznym, jak i na dramaty egzystencji w systemach totalitarnych, więzionych i represjonowanych Polaków, a zarazem mieszkańców Rybnika. Poznaliśmy różne życiorysy, losy, które miały wpływ na życie zbiorowości miejskiej. Rybnik leży na pograniczu kulturowym, stąd też praca zawiera także tekst ukazujący losy Paula Deutscha – niemieckiego profesora ekonomii, rybniczanina z urodzenia, na którego życiu zaciążyły czasy niemieckiego nazizmu. Poruszono także wątek społeczności żydowskiej.

Spośród prezentowanych tekstów do druku złożono jedenaście. Z przyczyn od nas niezależnych trzy teksty nie znajdują odzwierciedlenia w tej publikacji. Szczęśliwie udało się uzupełnić uszczuplony zbiór o artykuł poświęcony Josefowi Mannebergowi, przedstawicielowi społeczności rybnickich Żydów, którego autorką jest Magdalena Płoszaj.

(ze wstępu)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania