książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku

Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku

Kulik E. (red.), Grabowska-Rogus A. (red.) Muzeum w Rybniku
Rok wydania: 2020
Seria: Zeszyty Rybnickie
ISBN: 978-83-63959-38-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 104
Wymiary: 170 x 240
Tom: 31

Dostępność: Na półce

23.50 zł


Sołectwo Bełk, znajdujące się w obszarze współczesnego miasta Czerwionka-Leszczyny położonego w rybnickim powiecie ziemskim, cechuje w skali tego obszaru unikatowy, i niestety powoli odchodzący w przeszłość, kompleks obiektów – stanowiących główną oś funkcjonowania społeczności wiejskiej. Sąsiadujące zabudowania: dwór – siedziba właścicieli majątku (nieistniejący), dawna szkoła oraz kościół parafialny wraz z otaczającym go cmentarzem to świadectwa przeszłości materialnej tej średniowiecznej u swej genezy wioski.

Ostatni składnik tego kompleksu w postaci otoczonego murem cmentarza, był tematem spotkania popularno-naukowego we wnętrzu zabytkowego kościoła, stojącego w centralnej części nekropolii, co miało miejsce jesienią 2019 roku. W ramach spotkania, zaprezentowano wystąpienia poświęcone tak ogólnej tematyce poświęconej cmentarzom jako obiektom dziedzictwa, jak i skupione na specyfice cmentarza bełkowskiego.

Spotkanie nie było przypadkowe. Poprzedziła je akcja porządkowania i inwentaryzacji cmentarza, przeprowadzona przez społeczników – pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, w ramach realizacji projektu „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII w. – nasze wspólne dziedzictwo”, co skrupulatnie zostało odnotowanie w trakcie wspomnianej konferencji. Miło nam zatem oddać do rąk czytelników publikację będącą efektem końcowym tego przedsięwzięcia, a wszystkim zaangażowanym w ten projekt składam serdeczne podziękowania.

(ze wstępu)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania