książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Rzeźba polska i z Polską związana – wiek XIX-XX

Rzeźba polska i z Polską związana – wiek XIX-XX

w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego Chomyn I. Stowarzyszenie Oświaty i Kultury Polskiej
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-959219-0-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 542
Wymiary: 200 x 285

Dostępność: Na półce

51.00 zł


Autorem katalogu jest Igor Chomyn kustosz i główny inwentaryzator Lwowskiej Galerii, od wielu lat zajmujący się polską sztuką w zbiorach ukraińskich.

Jak pisze w przedmowie do katalogu Jerzy T. Petrus „Zbiór nowoczesnej rzeźby polskiej w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki był dotąd znany w Polsce tylko specjalistom. Dzięki tej publikacji obiekty zostaną nie tylko włączone w szeroki obieg naukowy, lecz także staną się dostępne dla wszystkich zainteresowanych narodową przeszłością. Jest to prezentacja dorobku wielu polskich artystów, czynnych głównie we Lwowie, ale tworzących również w Krakowie, Warszawie i poza granicami ojczyzny, artystów bardzo znanych, ale niesłusznie nieco zapomnianych. Zamieszczona dokumentacja historyczna muzealiów przypomina o dziejach kolekcjonerstwa i o polskich instytucjach muzealnych, takich jak Galeria Narodowa Miasta Lwowa, Muzeum Narodowe króla Jana III, Muzeum Historyczne Miasta Lwowa, czy Muzeum Rzemiosła, których wkładu dla dorobku kulturowego polskiego i ukraińskiego nie sposób przecenić.”
Prezentowana w katalogu kolekcja rzeźby polskiej powstałej w XIX i pierwszej połowie XX stulecia, należąca do Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego, liczy 238 obiektów. W większości to prace artystów w różny sposób związanych ze Lwowem, takich jak: Tadeusz Barącz, Tadeusz Błotnicki, Luna Drexler, Parys Filippi, Kazimiera Małaczyńska (Pajzderska), Antoni Popiel, Janina Reichert – Toth, Julia Smolkówna. W kolekcji są również dzieła znanych i cenionych rzeźbiarzy, m.in. Ksawerego Dunikowskiego, Henryka Glicensteina, Zygmunta Kurczyńskiego, Władysława Oleszczyńskiego, Teodora Rygiera, Tomasza Oskara Sosnowskiego, Wacława Szymanowskiego, Leona Mieczysława Zawiejskiego.

Dostępny tylko 1 egzemplarz. Stan bardzo dobry.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania