książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria machiny wojenne
Okres historyczny historia najnowsza
Śmigłowiec bojowy Mi–24

Nakład wyczerpany!

Śmigłowiec bojowy Mi–24

Szenk W. Dom Wydawniczy Duet
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-62558-69-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 166
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Niedostępna

29.90 zł


Autor opisał historię powstania śmigłowca i szczegółowo przedstawił konstrukcję techniczną maszyny. Na ok. 20 stronach znalazły się modernizacje śmigłowca, nawet w takim kraju jak Zimbabwe. Nie mogło zabraknąć krajów użytkowników tego uzbrojenia oraz udziału w konfliktach zbrojnych w Etiopii/Somalii, Kambodży, Afganistanie, wojnie iracko-irańskiej, Angoli, Nikaragui, Czadzie , Czeczenii.

Do powstania śmigłowca Mi–24 przyczynił się [między innymi] konflikt graniczny między ZSSR a ChRL, który rozegrał się nad rzeką Ussuri w 1968 roku. Stacjonujące w rejonie rosyjskim Dalekiego Wschodu jednostki potrzebowały śmigłowca, który byłby uzupełnieniem posiadanych przez armię Związku Radzieckiego śmigłowców transportowych Mi–2 oraz Mi–8. [...]
Wojna w Afganistanie była pod wieloma względami wielkim sprawdzianem dla śmigłowca Mi–24. Toczone przeciw mudżahedinom walki ukazały jego odporność na trafienia z broni ręcznej, której używali afgańscy partyzanci, oraz siłę ogniową uzbrojenia, w które był wyposażony. Użycie helikoptera pozwoliło odkryć również wady konstrukcyjne Mi–24, które dotyczyły jednostki napędowej śmigłowca oraz systemów samoobrony przeciw przenośnym zestawom przeciwlotniczym. Mimo tych wad sam śmigłowiec wzbudzał u mudżahedinów wiele strachu, a pojawienie się na niebie nawet pojedynczej maszyny budziło respekt.

Fragment książkiOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania