książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Solidarność w Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1980-1990

Solidarność w Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1980-1990

Kwiek J. AGH
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7464-785-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 380
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

7.00 zł


Opis wydawcy:
"Prezentowana książka, będąca znaczącym przyczynkiem do badań nad historią wielkiego ruchu wolnościowego - "Solidarności", jest typową publikacją źródłową. Autor starał się dokonać takiego wyboru dokumentów, aby były one reprezentatywne, by w sposób jak najpełniejszy ukazywały aktywność organizacji w różnych sferach życia uczelni oraz kraju.
W polu zainteresowań "Solidarności" znalazły się niemal wszystkie dziedziny życia. Do takiego stwierdzenia skłania analiza zakresu spraw, którymi zajmował się związek na uczelni. Jego celem było głównie uzyskanie przez Akademię pełnej samorządności i wewnętrznej demokracji postrzeganej jako możliwość wybierania władz różnego szczebla i przejrzysty system ich funkcjonowania. Walczono o kształt ustawy o szkolnictwie wyższym, demokratyczny wybór władz, opracowanie zasad i regulaminów dotyczących działalności socjalnej, w tym przede wszystkim sprawiedliwy przydział mieszkań, wczasów czy kolonii. Związek cieszył się olbrzymim poparciem społeczności akademickiej.
Publikacja zainteresuje z pewnością historyków, ale również poszerzy wiedzę współczesnego pokolenia na temat wydarzeń sprzed ćwierćwiecza."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania