książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Historia-Regiony-Polityka Czachorowski P. (red.), Ożarowski R. (red.) Askon
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-87545-68-6

Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 442
Wymiary: 165 x 245

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

62.90  21.30 zł


Od redaktorów naukowych
"Szanowni Państwo,
Mamy zaszczyt przekazać Państwu pracę zbiorową z okazji jubileuszu 65-lecia Profesora Marka Jana Malinowskiego. Ta wyjątkowa cezura w życiu Jubilata skłoniła nas do uroczystego zaakcentowania Jego pozycji w nauce polskiej. Niezwykle bogaty i oryginalny dorobek naukowy Profesora z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczelnym uwzględnieniem problematyki afrykańskiej, na trwałe został wpisany w annały nauki polskiej. Jubilat poświęcił większość swojego życia zawodowego badaniom procesów, relacji i współzależności zachodzących na "Czarnym Lądzie". Nieobce były Mu ideologie młodych państw afrykańskich, borykających się z wieloma trudnościami na początku swojej państwowości. Szczególnym sentymentem darzy Republikę Południowej Afryki, kraj z którym łączą Go wielki sentyment i wspomnienia.
Działalność naukowa Profesora wykraczała poza stricte naukowe ramy. Będąc etatowym pracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych sporządzał ekspertyzy dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego analizy cieszyły się szerokim zainteresowaniem analityków i pracowników służby zagranicznej, którzy uznawali ich wartość merytoryczną. Jubilat, jako wybitny specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych, był często zapraszany do mediów radiowo-telewizyjnych, gdzie uczestniczył w audycjach poświęconych ważnym problemom społeczno-politycznym współczesnego świata. Duże zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudzały Jego niezwykle barwnie i interesująco opowiadane życiorysy wybitnych polityków afrykańskich. Profesor także gościł na łamach wielu czasopism, gdzie komentował bieżące wydarzenia.
Niniejsza księga ilustruje wiele aspektów z działalności badawczej Jubilata. Stanowi ona efekt pracy najbliższych współpracowników Profesora Malinowskiego z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, którym nasz Jubilat kieruje od 2002 roku. Autorzy zamieszczeni w publikacji wywodzą się z różnych, krajowych ośrodków naukowo-badawczych oraz macierzystej uczelni. Większość z nich to długoletni i bliscy przyjaciele Profesora, którzy wspólnie z Nim przyczynili się do rozwoju nauki o stosunkach międzynarodowych w Polsce. Jako redaktorzy naukowi pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Autorom, którzy uświetnili swój ą obecnością karty tej publikacji z okazji jubileuszu Profesora.
Dedykując niniejszą księgę Panu Profesorowi Markowi Janowi Mali-nowskiemu pragniemy wszyscy wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za wspólne lata pracy, pomoc naukową i cenne wskazówki, niezbędne dla rozwoju naukowego, zwłaszcza młodszych pracowników nauki. Mamy jednocześnie nadzieję, że publikacja ta stanie się inspiracją dla Jubilata do kontynuowania pełnej dalszych sukcesów pracy naukowej".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania