książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Tajemnicze archiwa Riese

Tajemnicze archiwa Riese

Podziemna kwatera Hitlera w Górach Sowich Owczarek R. Technol
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-60762-79-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 400
Wymiary: 145 x 200

Dostępność: Na półce

49.00 zł


Książka ukazuje najnowsze wyniki badań archiwalnych dotyczących jednego z największych i najtajniejszych projektów budowlanych Trzeciej Rzeszy. O tym, że nosił on nazwę “Riese” (Olbrzym), polscy badacze dowiedzieli się dopiero kilkadziesiąt lat po wojnie. W tym czasie popularnych było już kilka hipotez co do przeznaczenia przedsięwzięcia.

Gromadząc przez kilkanaście lat dokumentację związaną z “Riese”, autor postanowił powstrzymać się od wyrokowania, która z nich jest trafna. Skrupulatnie uzupełniał teczki o nowe dokumenty: na kwaterę Führera, wojskowe ośrodki dowodzenia, fabryki zbrojeniowe, laboratoria naukowe, składy tajnych broni, miejsca do produkcji broni atomowej/biologicznej/chemicznej oraz magazyny na cenne depozyty Trzeciej Rzeszy. Warunkiem było, że będą to dokumenty niemieckie lub alianckie z okresu drugiej wojny światowej.

Po wielu latach pracy nadeszła chwila prawdy – otwarcie teczek. Ich analiza potwierdziła nie tylko, co faktycznie Niemcy tworzyli w ramach projektu “Riese”. Jak przyznaje Romuald Owczarek: Na biurku mogłem położyć setki dokumentów – ale tylko na jeden temat! Zgromadzone akta ukazały także coś jeszcze – nieznany dotąd obraz kolejnych etapów supertajnej operacji realizowanej w Górach Sowich.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania