książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Teoria partyzanta

Teoria partyzanta

Uwagi na marginesie Pojęcia polityczności Schmitt C. Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64682-07-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 112
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

26.00 zł


Carl Schmitt, wieloletni członek NSDAP, nazywany „jurystą Hitlera”, a przy tym wybitny teoretyk prawa, eseista, filozof polityki jest dziś na nowo odkrywany przez nowoczesną myśl polityczną, zarówno tą prawicową, jak i lewicową.
W "Teorii partyzanta", późnej, wydanej po raz pierwszy w 1963 roku, książce Schmitt przygląda się postaci partyzanta i partyzantce jako nowej figurze politycznej nowoczesności. Schmitt śledzi w niej figurę partyzanta i wyzwania, jakie rzuca ona klasycznemu prawu międzynarodowemu: pojęciom wojny i pokoju, żołnierza i cywila. Dodatkowo bada historyczną genealogię teoretycznego ujęcia walki partyzanckiej, od jej prehistorii w pismach Clausewitza, przez Lenina, aż po Mao Zedonga.
Nie najlepiej przyjęta w momencie publikacji, a potem niemal zapomniana książka ta cieszy się dziś nowym zainteresowaniem. W epoce wojny z terrorem, zamachów w madryckim i londyńskim metrze, Abu Ghraib i Guantanamo, wreszcie „wojny”, jaką Zachodowi wypowiada Daesh, "Teoria partyzanta" czytana zaczyna być w kręgach, które myśl Schmitta do tej pory często ignorowały – wśród ekspertów od bezpieczeństwa, badaczy terroru, ekspertów od prawa wojny.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania