książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo
Okres historyczny przekrojowe
Teoria i praktyka prezentacji reliktów archeologiczno-architektonicznych

Nakład wyczerpany!

Teoria i praktyka prezentacji reliktów archeologiczno-architektonicznych

Kobyliński Z., Charowska E. M., Kowalczyk Ł. Wyd. Fundacji Archeologicznej
Rok wydania: 2016
Seria: Archaeologica Hereditas
ISBN: 978-83-940985-4-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 276
Wymiary: 210 x 295
Tom: 6

77.00 zł


"Jak przypomniał Bogusław Szmygin, sposoby traktowania historycznych ruin były jednym z zagadnień, które najwcześniej wzbudziły zainteresowanie tworzącego się nowoczesnego konserwatorstwa na przełomie XIX i XX wieku. Polscy konserwatorzy zabytków dyskutowali te zagadnienia już w czasie I Zjazdu Towarzystwa Opieki na Zabytkami w Warszawie w 1909 roku oraz I Zjazdu Miłośników Ojczystych Zabytków w Krakowie w 1911 roku.
(...) Archeologiczne badania wykopaliskowe, nie tylko w regionach rozwoju starożytnych cywilizacji, ale także i w naszej części świata coraz częściej przynoszą odsłonięcie ruin historycznych budowli. Te fascynujące odkrycia naukowe stwarzają jednak równocześnie szczególne problemy natury konserwatorskiej: czy można w stosunku do tych – śladowo często zachowanych – reliktów architektoniczno-archeologicznych stosować bezpośrednio zasady wypracowane dla znajdujących się w ruinie zamków czy kościołów, czy pozostawione w formie „trwałej ruiny” będą w rzeczywistości trwałe i (...) czy będą zrozumiałe i akceptowane przez dzisiejsze społeczeństwo? Czy nie wymagają one specjalnych zabiegów, które zapewnią im nie tylko zachowanie w dobrym stanie, ale także i możliwość pełnienia funkcji edukacyjnej, emocjonalnej, estetycznej i ekonomicznej? Czy możliwe i uzasadnione jest poddawanie tych reliktów rekonstrukcji bądź łączenie ich ze współczesną architekturą?
Nie roszcząc sobie pretensji do oferowania gotowych rozwiązań, książka niniejsza prezentuje przegląd problemów i praktycznych rozwiązań stosowanych w tym zakresie w Polsce i na świecie, starając się rozważyć, w jaki sposób relikty murowanej architektury, odsłaniane przez archeologów, mogą najlepiej służyć dzisiejszym i przyszłym pokoleniom".

Zbigniew Kobyliński, Ewa Magdalena Charowska i Łukasz Kowalczyk (z „Wprowadzenia”)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania