książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny II Wojna Światowa
Twierdza Toruń. Fortyfikacje 1944/45 - przewodnik

Twierdza Toruń. Fortyfikacje 1944/45 - przewodnik

Praca zbiorowa Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski
Rok wydania: 2018
Seria: Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego
ISBN: 978-83-936818-7-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 231
Wymiary: 140 x 205

Dostępność: Na półce

49.00 zł


Przewodnik „Twierdza Toruń, fortyfikacje 1944-1945”

Oddajemy w Państwa ręce kolejny, czwarty już tom przewodnika z serii Fortyfikacje Pomorza Nadwiślańskiego. Tym razem nie będziemy penetrować, jak w poprzednich książkach, rozległych twierdz fortowych. Udajemy się bowiem na południe i na wschód, aby opisać bardzo mało znane fortyfikacje polowe, wykonane przez Niemców pod koniec drugiej wojny światowej. Wykonano wówczas silne umocnienia w pierścieniu wokół Torunia. Założono także polową pozycję Drwęcy.

Umocnienia te, z racji „obcego pochodzenia”, małej świadomości właścicieli i braku ochrony prawnej ulegały i ulegają szybkiej degradacji. Liczne schrony betonowe, o małych rozmiarach, są często zasypywane, rozbijane lub zabudowywane, przez co stopniowo znikają z krajobrazu.

W przewodniku opisano także kilka wycieczek nie związanych z fortyfikacjami okupacyjnymi – po polskich schronach pozycji brodnickiej oraz rosyjskich szańcach przeprawy wiślanej w Osieku. Całości dopełniają Brodnica, umocniony most w Jabłonowie oraz niemiecka stacja radarowa Löwenfels.

Przewodnik stanowi owoc wieloletniej pracy autorów, zwłaszcza w zakresie badań terenowych. Mogą z niego korzystać zarówno początkujący amatorzy zwiedzania fortyfikacji, jak i doświadczeni eksploratorzy. Staraliśmy się opisać w miarę dokładnie sposoby dojścia do poszczególnych obiektów, nie narzucając jednak w większości przypadków konkretnej trasy zwiedzania, pozostawiając zainteresowanym pełną dowolność penetracji terenu – tym bardziej, że większość obiektów leży w terenie interesującym przyrodniczo i krajobrazowo. Zaprezentowaliśmy także niektóre interesujące obiekty nie związane z fortyfikacjami, które napotkamy na fortecznym szlaku – zabytkowe cmentarze, kościoły, dwory i stacje kolejowe… Całość uzupełniają koordynaty GPS opisywanych obiektów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania