książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny historia najnowsza
Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii?

Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii?

Wojnar M. Instytut Studiów Politycznych PAN
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66819-06-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 284
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

35.70 zł


Ze wstępu do książki „Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii? Intelektualiści wobec polityki pamięci w III Rzeczypospolitej i na Ukrainie„:

„Stwierdzenie, że uczeni (najczęściej historycy) odgrywający rolę publicznych intelektualistów wpływają na politykę pamięci albo politykę historyczną, jest truizmem […]. Zachodzące we współczesnym świecie zmiany komunikacyjne z jednej strony pozbawiły zawodowych historyków monopolu na kreowanie społecznego rozumienia historii, z drugiej zaś umożliwiły niektórym spośród nich w większym aniżeli kiedykolwiek wcześniej stopniu odgrywania roli publicznych intelektualistów za pośrednictwem portali internetowych i mediów społecznościowych. Czynniki te pokazują aktualność zjawiska, któremu poświęcona jest niniejsza publikacja Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii? Intelektualiści wobec polityki pamięci w III Rzeczypospolitej i na Ukrainie”.

Znaczącym autorskim wkładem jest „wywołanie” źródeł – przeprowadzenie bardzo interesujących wywiadów z ośmioma znanymi polskimi i ukraińskimi historykami, zarazem intelektualistami publicznymi, reprezentującymi odmienne podejście do zagadnienia polityki pamięci i odgrywającymi istotną rolę w kreowaniu tej polityki w Polsce i na Ukrainie. Wywiady te przeprowadzone według powtarzającego się dobrze przemyślanego scenariusza, przynoszą cenny wkład o porównawczym charakterze. [Z recenzji prof. dra hab. Jana Jacka Bruskiego, Uniwersytet Jagielloński]Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania