książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Ślad rzeczywistości

Ślad rzeczywistości

Polskie kino fabularne lat trzydziestych XX wieku Uryniak A. Katedra
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-65155-66-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 248
Wymiary: 140 x 200

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Autor przez pryzmat kina śledzi uważnie zaangażowanie w sprawy społeczne filmowców tworzących w latach trzydziestych. Zauważa, że kino fabularne ostatniej dekady przed wybuchem drugiej wojny światowej zarejestrowało rzeczywistość z dużą dokładnością, nie pomijając spraw trudnych, spornych i tabu, które zresztą są ciągle aktualne.
Z recenzji dr hab. Barbary Leny Gierszewskiej, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w KielcachNakreślony przez autora obraz kina lat trzydziestych wnosi istotną korektę do naszych wyobrażeń i potocznej wiedzy o II RP, niepełnej i skłamanej, zarówno w czasach PRL, jak w III RP: po 1945 roku to miała być Polska wyłącznie reakcyjna, a po przełomie 1989 ? owszem demokratyczna.
Z recenzji prof. dr hab. Maryli Hopfinger, Instytut badań Literackich PANAdam Uryniak - doktor nauk o sztuce, absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, reżyserii filmowej na KSFiKA oraz kursu „Studio Prób” w Wajda School, kurator wystawy „Materia kina” w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania