książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Walki w okolicach Łodzi 1914 r.

Nakład wyczerpany!

Walki w okolicach Łodzi 1914 r.

Relacje uczestników i świadków Praca zbiorowa reMEDIA
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-925757-4-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 56
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Niedostępna

13.30 zł


Pozycja ta stanowi zbiór relacji uczestników i naocznych świadków wydarzeń wojennych, które rozegrały się w 1914 roku w Łodzi i okolicach. Jest to to ciekawe uzupełnienie dość ubogiej literatury traktującej o czasach I wojny światowej w naszym regionie.
Pierwszy rozdział książki obejmuje wspomnienia żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego z walk toczonych w okolicach Łodzi jesienią 1914r.
W drugim rozdziale zamieszczono relację brytyjskiego generała – Alfreda Knoxa, która specjalnie do tej książki została przetłumaczona na język polski!. Knox będąc oficerem łącznikowym przy Armii Rosyjskiej, był bezpośrednim świadkiem walk noszących nazwę „operacji łódzkiej”. Autor w bezpośredni sposób odnosi się zarówno do analizy strategii walczących wojsk, jak i do osobistych relacji.
Rozdział trzeci składa się ze wspomnień mieszkańców terenów objętych działaniami wojennymi. Odbijają się w nich wahania nastrojów, związane z ówczesnymi przełomowymi wydarzeniami i sposób reagowania na te wydarzenia zwykłych obywateli.
Cała ta publikacja ma w sumie ponad 30 zdjęć, map i obrazków. Ilustracje doi dobierano tak, aby adekwatnie obrazowały opisywane wydarzenia oraz ich szczególny nastrój.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania