książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wielkopolska brać cechowa w okresie staropolskim

Nakład wyczerpany!

Wielkopolska brać cechowa w okresie staropolskim

Katalog wystawy Praca zbiorowa Muzeum Początków Państwa Polskiego
Rok wydania: 2005
ISBN: 83-921201-2-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 168
Wymiary: 155 x 230

Dostępność: Niedostępna

31.50 zł


Książka zawiera 3 eseje oraz część katalogową. Celem publikacji książki jest prezentacja historii działalności wielkopolskich rzemieślniczych i handlowych bractw cechowych oraz specyfiki ich wytwórczości.
Ważnym aspektem projektu jest fakt skatalogowania i prezentacji zabytków rzadko lub nigdy dotąd nieeksponowanych w muzeum. Stanowią one świadectwo działalności cechów rzemieślniczych w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach Wielkopolski (są to m.in. Bork, Buk, Gniezno, Gostyń, Kalisz, Kobylin, Konin, Kostrzyn, Kościan, Krotoszyn, Leszno, Łobżenica, Miejska Górka, Międzyrzecz, Osieczna, Poniec, Poznań, Pyzdrach, Rawicz, Rogoźno, Rydzyna, Stęszew, Strzelno, Szamotuły, Śmigiel, Środa Wlkp., Trzemeszno, Wschowa, Zduny i in.) – i są zarazem dowodem na wielowiekową tradycję uprawiania rzemiosła zarówno w największych, jak i małych ośrodkach miejskich ziem wielkopolskich.
Zamiarem autorów publikacji było wpisanie spuścizny po działalności wielkopolskich cechów rzemieślniczych i handlowych (dokumenty archiwalne, zabytki) w obszar lokalnego i regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz nadanie jej wysokiej rangi – poprzez naukowe opracowanie oraz prezentację na dużej, monograficznej wystawie w muzeum.
Udostępnienie czytelnikom stanu wiedzy na temat bractw cechowych oraz ich zachowanego materialnego dorobku – jako świadectw lokalnego dziedzictwa kulturowego od średniowiecza po początek wieku XIX – ma również na celu propagowanie lokalnych zwyczajów i tradycji, a także poszerzania świadomości i wiedzy społeczeństwa.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania