książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny II Wojna Światowa
Wywiadowca Związku Jaszczurczego

Wywiadowca Związku Jaszczurczego

Wspomnienie o Bernardzie Hofmańskim Hofmański P. Fundacja Kazimierza Wielkiego
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-946864-3-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 204
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Historia rodzinna wywiadowcy Związku Jaszczurczego Bernarda Hofmańskiego , który szczęśliwie przeżył wojnę, pomimo wydanego na niego przez niemiecki sąd wyroku śmierci napisana przez jego syna sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze prof. Piotra Hofmańskiego. Publikacja zawiera nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia, listy i dokumenty sądowe, które do tej pory przechowywane były w archiwum rodzinnym. Wstęp napisał historyk Leszek Żebrowski.

Fragment wstępu Leszka Żebrowskiego:

Autor opowiadając o losach swego Ojca, jest cały czas jakby z nim, przywołując jego dokładne, szczegółowe opowieści z życia i przejść, których nie dało się zapomnieć. Nie są to wspomnienia wynikające wyłącznie z pamięci – dzięki zachowanym archiwom rodzinnym mamy do czynienia z dokumentami epoki, fotografiami, listami, dokumentami urzędowymi, w tym niezwykle cennymi, bo więziennymi.

Bernard Hofmański został przyjęty do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. O tym, jak ścisła była konspiracja w ramach OW ZJ, może świadczyć fakt, że Bernard Hofmański nazwę organizacji, do której należał, poznał dopiero podczas niemieckiego śledztwa.

Niemcy młodych i bardzo młodych wywiadowców OW ZJ (w tym kobiety i dziewczęta) traktowali szczególnie brutalnie, a po zakończonych śledztwach mordowali ich w straszny sposób, m.in. ścinając im głowy katowskimi toporami. Tak zginął m.in. por. Stanisław Jeute. Taki sam los miał spotkać niepełnoletniego Bernarda Hofmańskiego, Ojca Autora niniejszej relacji pamiętnikarskiej.

Leszek Żebrowski

Spis treści:

Przedmowa – 7
Od Autora – 14
Rozdział I. Przed wojną – 18
Rozdział II. Wybuch wojny i początek okupacji – 30
Rozdział III. W konspiracji – 45
Rozdział IV. Śledztwo – 68
Rozdział V. Rozprawa i wyrok – 83
Rozdział VI. Ułaskawienie – 104
Rozdział VII. Więzienie – 123
Rozdział VIII. Wyzwolenie i powrót – 140
Rozdział IX. Los Wojtka – 174
Postscriptum – 191Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania