książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Słowa w cieniu mieczy

Słowa w cieniu mieczy

Dabiq i narracja Państwa Islamskiego Bolechów B. Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-229-3688-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 376
Wymiary: 170 x 235

Dostępność: Na półce

53.90 zł


Jak to możliwe, że lokalny odłam globalnego ruchu rewolucyjnego salafizmu zdołał w ciągu kilku lat zbudować pośród bliskowschodniego chaosu funkcjonujące państwo de facto — ze sprawną armią, skutecznym systemem wymiaru sprawiedliwości oraz usług publicznych? Jak to możliwe, że samozwańczy kalifat, utworzony na terytoriach odebranych Irakowi i Syrii, zdołał przyciągnąć dziesiątki tysięcy pełnych zapału ochotników z kilkudziesięciu państw oraz zmobilizować aktywne i pasywne wsparcie znacznej liczby młodych muzułmanów?
Główne założenie niniejszej książki wynika z przekonania autora, że jednym z najcenniejszych atutów Państwa Islamskiego była doskonale skonstruowana narracja o wielkich walorach perswazyjnych, rozpowszechniana przez potężną, profesjonalną maszynę propagandową. Narracja ta przedstawiała historię jako zbliżającą się do epickiego końca, sensowną i spójną fabułę zaprojektowaną przez samego Boga, zapraszając jednocześnie muzułmanów do wzięcia udziału w ekscytujących zmaganiach o kosmicznej skali, toczących się między siłami światła i ciemności, prawdy i kłamstwa, dobra i zła.
Jednym z najważniejszych nośników tego przekazu było przeznaczone dla globalnej widowni czasopismo „Dabiq”, wydawane w latach 2014–2016. Jak słusznie zauważył Graeme Wood, „badacze propagandy będą pewnego dnia czytać »Dabiq« razem z Der Sturmerem Streichera lub Prawdą Bucharina”, ale nawet w tym towarzystwie kompetencje jego redaktorów, wydawców i autorów muszą budzić szacunek.
Autor niniejszej książki podjął się analizy treści publikowanych w „Dabiq”, aby ostatecznie zrekonstruować leżącą u ich podstaw strukturę narracyjną Państwa islamskiego, wyizolować jej poszczególne elementy oraz relacje między nimi, wreszcie — wyjaśnić źródła i mechanizmy skuteczności jej oddziaływania. Publikacja kierowana jest przede wszystkim do badaczy komunikacji, propagandy, radykalizmu religijnego oraz przemocy politycznej, aczkolwiek powinna okazać się przydatna również dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat Państwa Islamskiego i ewolucji rewolucyjnego salafizmu.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania