książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Zagraniczne związki Solidarności 1980-1990

Zagraniczne związki Solidarności 1980-1990

Gautier B. (red.), Sowiński P. (red.) Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-233-4834-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 167
Wymiary: 155 x 235

41.90 zł


Wszyscy wiemy, jak doszło do powstania NSZZ Solidarność w 1980 roku i jak załamał się komunizm w krajach bloku wschodniego w roku 1989, ale mało kto wie, w jaki sposób Solidarność przetrwała w podziemiu przez osiem lat. W ferworze zwycięstwa zapomniano o poprzednim, trudnym okresie. Liderzy związku objęli nowe funkcje, gospodarcze lub polityczne, i nie mieli czasu na pisanie pamiętników. Niektórzy już nie żyją, gdyż walka z komuną była stresująca i wyniszczająca.
Niniejsza książka zawiera świadectwa ważnych uczestników niezależnego ruchu lat osiemdziesiątych, a także wypowiedzi naukowców, którzy mają dostęp do zróżnicowanych zasobów archiwalnych: francuskiego i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodka Karta, Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Sądu Rejonowego w Świnoujściu, i potrafią podejść krytycznie do tekstów źródłowych.
Opracowanie Zagraniczne Związki Solidarności (1980-1990) zawiera wiele nowych informacji faktograficznych (w tym znalezisk archiwalnych) oraz nieszablonowych, a nawet kontradyktoryjnych interpretacji. [...] Stanowi ono ważny wkład w badania nad dziejami NSZZ Solidarność jako ruchu społecznego.
Prof. Andrzej PaczkowskiOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania