książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Zlagrowani

Zlagrowani

Strategie przystosowawcze więźniów KL Auschwitz Witek-Malicka W. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-7704-371-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 578
Wymiary: 160 x 245

Dostępność: Na półce

66.00 zł


„Jak możliwe było życie w obozie? Jak można było się do tego przystosować? Jak można było się do tych wszystkich straszliwości przyzwyczaić? Dlaczego więźniowie się nie zbuntowali? Dlaczego, wbrew przewadze liczebnej, nie rzucili się na załogę obozową? Dlaczego byli bierni? I co zadecydowało, że niektórzy z nich przeżyli?”.

Te właśnie pytania stały się przedmiotem rozważań Wandy Witek-Malickiej. Głównym tematem książki są strategie przystosowawcze, jakie stosowali więźniowie w obozie w celu przetrwania – bowiem, jak dowodzi autorka, każdy więzień, aby przeżyć piekło lagru, musiał przystosować się do infernalnej rzeczywistości.

Więźniowie bardzo szybko rozumieli, co powinni robić, aby przetrwać - najogólniej rzecz ujmując: działać wbrew systemowi, szczególnie w zakresie zaspokajania swoich podstawowych potrzeb.

Lektura „Zlagrowanych” przywodzi na myśl refleksję, jak bardzo kruche w obliczu zła okazują się być systemy filozoficzne i aksjologiczne, a także jak ważne jest zapobieganie moralnemu kryzysowi, zanim będzie za późno.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania