książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Żyłam z Wami, cierpiałam i płakałam z Wami

Żyłam z Wami, cierpiałam i płakałam z Wami

W 100-lecie rozpoczęcia działalności Rosy Bailly na rzecz Polski oraz w 40 rocznicę jej śmierci. Stefaniak Ł. Norbertinum
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7222-595-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 308
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

50.40 zł


Od wydawcy:
"Rosa Bailly - kto to taki? Pytanie, niestety, zasadne. Mimo że Polacy coraz lepiej znają języki obce, to te słowa współczesnemu rodakowi niewiele mówią. Choć jedna z ulic na warszawskim Bemowie nosi jej imię, to wydaje się, że to mało, by przynajmniej wskazać narodowość tej ważnej dla historii Polski Francuzki. Bohaterka niniejszej publikacji to postać szczególna. To „Wielka Francuzka o polskim sercu”, jak pisał przed laty o Rosie Bailly prof. Tadeusz Edward Domański.

Rosa Dufour Bailly (1890-1976) w 1916 roku, jako nauczycielka literatury francuskiej w żeńskim gimnazjum w Cahors, zainicjowała akcję pod nazwą „Grosik [dla] Polski” („Sou polonais”). Celem inicjatywy była zbiórka datków dla polskich sierot. Promując tę akcję, przypominała o istnieniu państwa, którego na lekcjach geografii już się nie wymienia, o istnieniu Polaków, obrońców cywilizacji europejskiej w starciu z islamem w XVII wieku, o odwiecznej przyjaźni polsko‑francuskiej.

W 1919 roku założyła stowarzyszenie „Les Amis de la Pologne” („Przyjaciele Polski”). Organizacja miała przybliżać Francuzom Polskę. „Przyjaciele Polski” lobbowali we Francji, aby Górny Śląsk pozostał w polskich granicach. W 1925 roku, po zawarciu układu w Locarno, „Przyjaciele Polski” jako jedni z nielicznych poza granicami Polski podjęli aktywną krytykę postanowień tego układu. W 1938 roku, po tzw. „zajęciu Zaolzia”, bronili stanowiska rządu polskiego. W czasie drugiej wojny światowej Rosa Bailly niosła pomoc polskim wojskowym i cywilom, którzy znaleźli się w strefie Vichy. Była to pomoc zarówno materialna, jak i duchowa. Po wojnie, w miarę możliwości cały czas działała na rzecz Polski. Wyrazem bólu i sprzeciwu względem odebrania Polsce Lwowa - serca polskości - było obszerne opracowanie Lwów se libere, które ukazało się w języku angielskim w Londynie w 1956 roku pt. A city fights for freedom. The rising of Lwów in 1918-1919. Ostatnie lata swojego życia Rosa Bailly spędziła w podpirenejskim Pau, gdzie zmarła 14 czerwca 1976 roku.

Publikacja pt. „Żyłam z Wami, cierpiałam i płakałam z Wami”, którą składamy w życzliwe ręce czytelników, stanowi zbiór referatów wygłoszonych w czasie Międzynarodowej Konferencji Naukowej w dniu 4 kwietnia 2016 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż w Komitecie Honorowym konferencji zasiadało wiele zacnych osób, zaś Przewodniczącym Komitetu był Prezydent RP dr Andrzej Duda. W niniejszej książce zawarto ponadto spisane głosy w dyskusji konferencyjnej oraz skromny, niestety, wybór pism Rosy Bailly"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania