książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Bagnety Wojska Polskiego. Od XVII wieku do Wielkiej Wojny 1914-1918

Bagnety Wojska Polskiego. Od XVII wieku do Wielkiej Wojny 1914-1918

Opowieść dziejowa z katalogiem bagnetów Prószyński M. Napoleon V
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7889-720-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 344
Wymiary: 215 x 300

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

152.00 zł


Od autora: Celem opracowania jest przedstawienie bagnetów pozostających w uzbrojeniu Wojska Polskiego od czasu wprowadzenia tej broni do armii, czyli od drugiej polowy XVII wieku, do czasów współczesnych. Sprawa tylko pozornie jest prosta, gdyż skomplikowana historia naszego Państwa stawia przed autorem olbrzymie wyzwania. Nie wszystkie historyczne poczynania naszych przodków są udokumentowane, a i nie wszystkie dokumenty przetrwały dziejowe zawieruchy. W przypadkach skrajnych i wyjątkowych dokumenty należy zastąpić logiką i domniemaniem, a zawsze w takich sytuacjach powstaje pytanie
o słuszność i trafność rozumowania. Czasem pojawia się przedmiot realny, występujący w wielu kolekcjach, ale bez jakiegokolwiek śladu w dotychczasowej literaturze polskiej, natomiast ze wzmianką w literaturze zagranicznej.
Starałem się wykorzystać wszystkie dostępne informacje, a mimo to z ręką na sercu powiem, że nie jestem pewny, czy przedstawiłem wszystkie bagnety, jakie powinny znaleźć się w takim opracowaniu, oraz czy wszystkie przedstawione powinny tu być opisane.
Materiał zgromadzony i wykorzystany w prezentowanym tekście rozrósł się znacznie, przekraczając założenia. Rezygnacja z jakiejś jego części byłaby zubożeniem tego tekstu i dlatego w porozumieniu z Wydawcą zdecydowaliśmy o jego podziale na dwie części.
Część pierwsza obejmuje początki, czyli wiek XVII, XVIII i okres po utracie niepodległości, aż do wydarzeń z czasu Wielkiej Wojny 1914-1918. W części drugiej przedstawimy polską broń od roku 1919 do czasów nam współczesnych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania