książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Dietetyka i sztuka kulinarna antyku i wczesnego Bizancjum II-VII w. Część 1

Nakład wyczerpany!

Dietetyka i sztuka kulinarna antyku i wczesnego Bizancjum II-VII w. Część 1

Zboża i produkty zbożowe w źródłach medycznych antyku i wczesnego Bizancjum II-VII w. Kokoszko M. , Jagusiak K., Rzeźnicka Z. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2014
Seria: Byzantina Lodziensia
ISBN: 978-83-7969-446-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 672
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Niedostępna

45.80 zł


Książka przedstawia szczegółową analizę ewolucji poglądów starożytnych i wczesnośredniowiecznych autorów na temat dietetyki i ocenia wartość dzieł medycznych dla historii jedzenia i gastronomii. Autorzy przebadali wybrane traktaty medyczne i dietetyczne, spisane pomiędzy II i VII w. n.e., tj. od momentu ukonstytuowania się doktryn i poglądów dietetycznych za sprawą działalności i pisarstwa Galena aż do czasu skomponowania encyklopedii medycznej przez Pawła z Eginy i powstania anonimowego dzieła O pokarmach (De cibis). Poprzez te stulecia wypłynęło wiele pism i traktatów, które w zgodzie z założeniami szkoły hipokratejskiej podkreślały i rozpisywały rolę żywności w utrzymaniu i przywracaniu zdrowia; zebrane i porównywane, umożliwiają przegląd zmian i rozwoju w diecie ludności wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Autorzy zajęli się fundamentalną grupą pokarmów, tj. zbożami i produktami zbożowymi, poddając drobiazgowym dociekaniom pszenicę (zwyczajną i twardą, płaskurkę, samop- szę, orkisz), jęczmień, proso i włośnicę ber, owies, żyto i ryż. Prezentowana praca może okazać się pomocna zarówno dla historyków, filologów, badaczy dziejów jedzenia, dietetyki i medycyny, jak i dla szerokiego kręgu fascynatów antyku i Bizancjum.



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania