książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Ludzie i rzeczy. Rzeczy a ludzie

dostępna w ciągu 5-10 dni

Ludzie i rzeczy. Rzeczy a ludzie

Kucharski M. Oficyna Wydawnicza Kucharski
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-64232-18-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 168
Wymiary: 155 x 230

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

38.50 zł


Świat wokół nas wypełniony jest rzeczami. Przedmioty towarzyszą człowiekowi od samego początku. Odwieczne współistnienie ludzi i rzeczy wytworzyło trwałe i wielopoziomowe, wręcz strukturalne formy relacji. Właśnie o tych relacjach człowieka z rzeczami i rzeczy z ludźmi jest ta książka. Żyjemy w świecie rzeczywistym, i aby go stworzyć, potrzebowaliśmy prócz idei również narzędzi.

Obecność różnych przedmiotów wokół nas jest tak oczywista i codzienna, że rzadko się nad nią zastanawiamy. Stworzyliśmy rzeczy, aby czuć się bezpiecznie, żyć wygodnie i praktycznie. Część otaczającego nas świata przedmiotów traktujemy przedmiotowo, wręcz utylitarnie. Z wybranymi rzeczami nawiązujemy kontakt emocjonalny, inne są dla nas godne podziwu, fascynują nas, a jeszcze inne budzą w nas lęk lub wstręt. Zakorzenieni dzięki rzeczom w przeszłości potrafimy odczytywać wspólną historię i budować naszą tożsamość. Ciągle tworzymy nowe przedmioty, by obłaskawić przyszłość gdzieś na futurystycznym, technologicznym horyzoncie. Kreując nowe rzecz/przedmioty nie myślimy tylko o ich funkcjonalności i estetyce, ale również o tym, jak zaistnieją w przestrzeni wśród ludzi i innych rzeczy. Wiele przedmiotów takich jak narzędzia pracy, instrumenty muzyczne, pędzle czy dłuta artystów są nie tylko przedłużeniem naszego ciała, ale i duszy. Uwalniają naszą inwencję i pozwalają realizować wizje.

O formach obecności rzeczy wśród nas, o ich roli, funkcji i znaczeniu starałem się napisać w czterech częściach tej książki. Dwie pierwsze są oparte na analizie, całkiem już bogatej, literatury przedmiotu i własnych badaniach. Dwie kolejne mają lżejszą konstrukcję bazującą na refleksji antropologicznej i zostały przedstawione w formie krótkich esejów.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania