książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Ziemia Obiecana
Okres historyczny przekrojowe
Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej

Tyle piękna. O łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej

Nowakowska M. Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-64854-10-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 187
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

49.90 zł


Książka poświęcona historii i ewolucji form rzeźbiarskich w przestrzeniach Łodzi.

Jak wygląda historia rzeźby w Łodzi? Od kiedy możemy mówić o jej początkach? Maria Nowakowska toczy swoją opowieść przez wczesne lata Łodzi, by skończyć wraz ze zmierzchem PRL. Oprócz historycznego rysu poświęconego łódzkiej rzeźbie w przestrzeni miejskiej, publikację wzbogacają zdjęcia posągów i instalacji autorstwa Anny Zagrodzkiej oraz oprawa graficzna i skład Joanny Szumacher.

W Łodzi możemy znaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych, począwszy od tych kameralnych, znanych z parków i osiedli, przez rzeźby w średniej skali – jak „Czółenka” przed Dworcem Kaliskim czy „Kostka” przy ul. Żubardzkiej, aż po realizacje monumentalne – jak choćby iglica na Radogoszczu czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Zdrowiu. Obrazują one historię w skali mikro i w skali makro – od odpadów z fabryki guzików, które po latach przyniosły miastu jego bodaj najbardziej rozpoznawalne rzeźby, po próby formowania pomnikami lokalnej tożsamości – co zawsze stanowi swoistą „konstrukcję w procesie”.

Rzeźba plenerowa to nie tylko element estetyzacji przestrzeni publicznej. To złożony fenomen, na który składa się historia miejsca, fundatora, artysty, ale także zaplecze prawne, materiałowe i technologiczne oraz sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna. Rzeźba nie jest wyłącznie własną materialnością, ale i sposobem, w jaki o tę materialność i zawarte w niej sensy dbamy – lub w jaki odcinamy się od nich.

Maria Nowakowska - popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od czterech lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego.Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania