książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny dwudziestolecie międzywojenne
Samochody i rajdy w II Rzeczypospolitej

Samochody i rajdy w II Rzeczypospolitej

Mojej Polsce Jakubowski T. H. Historyczna
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-65005-67-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 126
Wymiary: 180 x 230

Dostępność: Na półce

18.00 zł


W latach 2001-2003 w miesięczniku miłośników starej motoryzacji - AUTOMOBILISTA - publikowany był cykl moich artykułów p.t. "Samochody i rajdy w mojej Polsce" oraz wspomnienie o pilocie i rajdowcu, pułkowniku Wojciechu Kołaczkowskim.

Moja Polska, to Międzywojnie. Małe wyjaśnienie, dlaczego tak je nazwałem. Nie dlatego, że się wtedy urodziłem (w 1931 roku). Po prostu w dwudziestoleciu międzywojennym dokonano czynów heroicznych. To wtedy nastąpiło ujednolicenie prawa, które w każdym z trzech zaborów było inne. To wtedy między innymi powstała Gdynia i magistrala węglowa, by uniezależnić się od portów niemieckich. To wtedy powstał Centralny Okręg Przemysłowy, to wtedy nastąpił rozwój przemysłu lotniczego, rozwój motoryzacji i sportu samochodowego, że tylko wymienię tych kilka z wielu naszych osiągnięć.

"Samochody i rajdy w mojej Polsce" publikowane w miesięczniku AUTOMOBILISTA i ich wersja książkowa powstały głównie na podstawie moich materiałów archiwalnych uzupełnionych "studiami" w Bibliotece Miejskiej, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i w Bibliotece Narodowej. Zdaję sobie sprawę, że moja publikacja nie wyczerpuje tematu samochodów i rajdów w dwudziestoleciu międzywojennym.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania