książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria deser , ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Uszwock

Uszwock

Lis-Markiewicz P. Poznańskie Towarzystwo im. Iwana Franki
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-953461-5-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

20.00 zł


76. rocznica wyzwolenia byłego, nazistowskiego obozu zagłady, Auschwitz-Birkenau, odbyła się w wyjątkowy sposób, głównie przez pandemię koronawirusa. Co ważne, po raz kolejny społeczeństwo miało szansę usłyszeć opowieści o piekle na ziemi od osób, które je przeżyły.

Cała ta machina miała jednak swój początek, w którym naziści, przepełnieni propagandą i ksenofobią, odczłowieczali wiele innych nacji - między innymi Słowian, Żydów czy Romów. Trudnego tematu odczłowieczenia podjął się Przemysław Lis Markiewicz w swojej książce "Uszwock".

Pierwsza połowa ubiegłego wieku odznaczyła się w dziejach ludzkości jako jedna, z najbardziej krwawych. Dwie wojny światowe, które pochłonęły dziesiątki milionów istnień, sprawiły, że ówcześnie pewne grupy społeczne odzierano z godności. Odczłowieczano je, głównie ze względów politycznych lub ideologicznych. Autor podjął się ciężkiej analizy, która ma na celu ustalenie mechanizmów działania i kolejnych etapów w dehumanizacji innych, "gorszych" ras ludzi.

Jako przykład posłużył mu bardzo obszerny materiał, dotyczący systematycznego mordowania, grabienia i pozbawianiu godności ludności Żydowskiej na terenach hitlerowskiego Generalnego Gubernatorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów działania w przypadku getta w Otwocku. Autor stara się dowieść, że wszystkie czynności prowadzące do zagłady tych ludzi, były zaplanowane, a plany te systematycznie i dokładnie wprowadzano w życie, coraz bardziej degradując człowieczeństwo ofiar.

Przemysław Lis Markiewicz - adwokat, filolog i autor książek. Na swoim koncie ma trzy wydane pozycje - "Bitcoin, Przyszłość Inwestowania", "Spowiedź Ducha" oraz "Uszwock".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania